Scenariusz jazd samochodem przedstawia się następująco: dokonujemy rozruchu zimnego silnika, bez dłuższego rozgrzewania ruszamy z miejsca, przejeżdżamy kilka kilometrów i parkujemy. Po pewnym czasie znowu ruszamy z nierozgrzanym silnikiem, przejeżdżamy niedaleko, parkujemy… i tak wiele razy. Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak szkodliwe są te praktyki dla silnika, nawet najnowocześniejszego samochodu. Szczegółowe badania wykazały, że 75% zużycia silnika, a konkretnie gładzi cylindrowej oraz powierzchni pracujących wałka rozrządu następuje podczas uruchamiania i jazdy z nie-rozgrzanym silnikiem. Dochodzi w tym czasie do bezpośredniego kontaktu tłoka z gładzią cylindra czy też popychacza z krzywką, nie rozdzielonych warstwą filmu olejowego – w praktyce silnik pracuje wówczas bez smarowania. Stosowane w większości olejów dodatki, przeciwdziałające zużywaniu się silnika, zaczynają działać efektywnie, kiedy temperatura oleju w silniku osiąga wartość minimum 50°C. Do tego momentu upływa przeciętnie 8-11 minut, w konsekwencji przez cały ten czas silnik pracuje bez pełnej ochrony. Jak wykazują badania 50% czasu pracy silnika upływa właśnie w takich niekorzystnych warunkach.
Firma Castrol, opracowała olej silnikowy Castrol GTX Magnatec – w pełni syntetyczny o klasie lepkości SAE 5W-40, w którym nowa generacja dodatków zapobiega nadmiernemu zużyciu silnika w okresie nagrzewania. W oleju zastosowano kombinację składników, w której jest syntetyczny ester, przylegający do metalowych części silnika, podobnie jak magnes (stąd nazwa nowego oleju!), tworząc trwałą powłokę ochronną również wówczas, kiedy silnik jest jeszcze nierozgrzany. Skład dodatków realizujących metodę przyciągania molekularnego UMA (Unique Molecular Attraction) został opracowany i opatentowany przez firmę Castrol.
Olej GTX Magnatec przeszedł szereg badań. Jedną z prób, potwierdzających niespotykane właściwości tego oleju był test ALOFT (Advanced Lubrication of Follower Technology), polegający na pomiarze warstwy filmu olejowego w warunkach rozruchu silnika (patrz wykres). Podczas badania otrzymuje się obraz temperatury współpracujących części silnika. Im mniejszy jest kontakt metalu z metalem, tym niższa jest temperatura pracy współpracujących części. W dwuminutowym teście rozruchu silnika i jego pracy „na zimno” przekonano się, że w ciągu pierwszych 45 sekund została obniżona temperatura części z 280°C, jaką osiągały w przypadku stosowania konwencjonalnego oleju do zaledwie 70°C po zastosowaniu oleju Magnatec. Z uzyskanego wyniku można wyciągnąć wniosek, że podczas uruchamiania i nagrzewania silnika jego zużycie jest czterokrotnie mniejsze po zastosowaniu nowego oleju Castrol.
Inne badanie dotyczyło pomiaru zużycia wałka rozrządu samochodu Toyota metodą Tallysurf. Badanie polega na pomiarze głębokości profilu powierzchni wałka po 100-godzinnym teście, jako reprezentatywnego sposobu zobrazowania zużycia silnika. Wyniki pomiaru (widoczne na wykresie) nie wskazują zużycia przy stosowaniu oleju GTX Magnatec (część środkowa wykresu) i znaczną zmianę profilu przy stosowaniu oleju polecanego przez firmę Toyota (część dolna wykresu).
Należałoby zapytać, jak się zachowuje olej Magnatec w wyższych temperaturach pracy silnika. Jak można się zorientować (patrz wykres), pomimo uaktywnienia dodatków w oleju konwencjonalnym po osiągnięciu temperatury 70°C, GTX Magnatec zapewnia lepsze smarowanie także w wyższych temperaturach.
Dbając o środowisko naturalne, firma Castrol dzięki zredukowaniu ilości chloru przy produkcji oleju GTX Magnatec, ułatwia jego dalszą utylizację.
Wyniki badań są zachęcające i wydaje się, że stosowanie oleju Castrol GTX Magnatec można szczególnie polecać w silnikach samochodów jeżdżących na krótkich odległościach. Mimo nowatorskiej technologii cena oleju Magnatec jest konkurencyjna w stosunku do cen wysokiej jakości produktów innych firm, 4-litrowy pojemnik GTX Magnatec kosztuje ok. 135 zł.
Charakterystyka oleju Castrol GTX Magnatec
W pełni syntetyczny olej silnikowy przeznaczony do silników benzynowych i wysokoprężnych samochodów osobowych, komponowany według technologii UMA.
Klasa lepkości: SAE 5W-40 Klasa jakości: API SJ/CF, ACEA A3/B3/B4 Lepkość w temp. 100°C: 14,25 mm2/s Lepkość w temp. 40°C: 90,2 mm2/s Wskaźnik lepkości: 163 Liczba zasadowa: 11,6 mgKOH/g Temp. płynięcia (Pour Point): -45°C Temp.zapłonu: 200°C Gęstość w temp. 15°C: 852 kg/m3