Matchless producent motocykli
Harry H. Collier założył w 1878 roku firmę, która produkowała rowery o prostej konstrukcji i przystępnych cenach. Wkrótce, podobnie jak większość angielskich producentów rowerów, Collier zaczął rozglądać się za bardziej atrakcyjnym programem produkcyjnym. Od 1899 roku wytwórnia H. Collier & Sons zaczęła (zwłaszcza dzięki synom założyciela firmy: R. Charlesowi i A. Harremu, którzy skonstruowali prototyp) produkować własne motocykle, na których bracia Collier startowali w wyścigach, stanowiących wówczas najlepszą reklamę dla rozwijającej się marki. Udanymi występami zyskali sobie opinię niezwyciężonych, dzięki czemu reprezentowali Anglię w wyścigach na kontynencie. Harry Collier na motocyklu Matchless wziął również udział w międzynarodowych wyścigach Coupe Internationale, które odbyły się w 1905 roku we Francji, a w roku 1906 w Czechach. Bogate doświadczenia zdobyte w imprezach sportowych wykorzystali bracia w słynnych wyścigach na angielskiej wyspie Man. W 1907 roku Charles Collier zajął pierwsze miejsce w kategorii maszyn jednocylindrowych.
Przed pierwszą wojną światową w motocyklach Matchless były montowane silniki pochodzące z innych firm. Całkowicie własne modele pojawiły się dopiero po wojnie. Z najbardziej znanych należy wymienić motocykl z widlastym silnikiem dwucylindrowym o pojemności skokowej 992 cm3, Silver Hawk z czterocylindrowym silnikiem o pojemności skokowej 592 cm3 i rozrządem górnozaworowym (OHC), Silver Arrow o dwu cylindrach i pojemności skokowej 400 cm3 oraz zwycięski model z Brooklandu z dwucylindrową jednostką napędową 500 cm3.
W 1931 roku firma Matchless wchłonęła spółkę AJS i od tego czasu występuje pod nazwą Associated Motor Cycles Ltd. W 1937 roku zakupiła także Sunbeama, którego wkrótce odsprzedała spółce BSA.
Podczas drugiej wojny światowej wytwórnia wyprodukowała 80 000 sztuk słynnego typu G/3 I. O jego zaletach świadczy fakt, że wielu zdemobilizowanych kierowców wojskowych poszukiwało tego modelu.
Po wojnie do spółki AMC weszły jeszcze marki James, Francis-Barnett, Indian i Norton. Motocykle AJS i Matchless składały się z wielu identycznych części i dlatego trudno je było rozróżnić. Po śmierci braci Collier wytwórnia znalazła się w kłopotach finansowych i miała problemy ze zbytem motocykli. Pod koniec lat sześćdziesiątych firmę przejął i zreorganizował finansista Dennis Poore. Część firmy przeniósł do Andover a część do Wolverhampton, gdzie znajdowała się siedziba fabryki Villiers. W 1969 roku marka Matchless zniknęła ze świata producentów motocykli.