Peugeot producent motocykli
Firma Peugeot zalicza się do najbardziej renomowanych wśród europejskich marek motocyklowych i samochodowych.
W 1810 roku bracia Jean Frederick i Jean Pierre Peugeotowie założyli w Sous-Cretet małą odlewnię metali, która stała się wkrótce podwaliną wielkiego rodzinnego przedsiębiorstwa. W roku 1885 bracia Eugene i Armand, stanowiący już trzecie pokolenie rodziny Peugeot, postanowili z firmy produkującej rowery i trójkołowce uczynić fabrykę samochodów. Armand Peugeot słusznie przewidując, że przeważający w tym czasie napęd parowy pojazdów nie ma perspektyw rozwoju, przestawił się na produkcję silników benzynowych.
Pierwsze motocykle firma Peugeot zaczęła wytwarzać już w 1899 roku. Były to pojazdy całkowicie własnej konstrukcji z jedno- i dwucylindrowymi silnikami tak doskonałymi na owe czasy, że wiele firm europejskich stosowało te jednostki napędowe do swoich motocykli. Najbardziej znany model Peugeota z tego okresu miał czterosuwowy widlasty silnik dwucylindrowy o pojemności skokowej 726 cm3, rozwijający moc 3,7 kW (5 KM). W wyścigu o Grand Prix Europy w 1904 roku we francuskim mieście Dourdan, Cissac osiągnął na tym motocyklu średnią prędkość 90 km/h, a w rok później (na tym samym torze) — już 130 km/h! Motocykl był lekki (ważył 38 kg), toteż jazda z taką prędkością po ówczesnych niedoskonałych drogach równała się próbie samobójstwa. Doskonałość jednostek napędowych firmy Peugeot potwierdza również zwycięstwo Rema Flowers w pierwszych wyścigach Tourist Trophy w 1907 roku. Wprawdzie Rem jechał na Nortonie, ale sercem tego pojazdu był dwucylindrowy silnik o pojemności 994 cm3 produkcji Peugeota.
W 1913 roku Peugeot wypuścił nowy motocykl wyścigowy z dwucylindrowym silnikiem o pojemności skokowej 498 cm3. Model ten został wylansowany jednak dopiero po pierwszej wojnie światowej. Firma stworzyła wtedy mocny zespół fabryczny, którego zadaniem było pokonanie — za pomocą nowego modelu — angielskiej konkurencji i jej wypróbowanych motocykli. W 1923 roku zawodnicy Richard, Grimaud i Gillard odnieśli wiele cennych zwycięstw w licznych zawodach na terenie Hiszpanii, Francji i Szwajcarii. Największym sukcesem było jednak sensacyjne zwycięstwo Gillarda w wyścigach o Grand Prix we włoskiej Monzie, kiedy przed trybuną osiągnął maksymalną prędkość 160 km/h.
W tym okresie, oprócz modeli wyposażonych w czterosuwowe silniki z rozrządem dolnozaworowym i górnozaworowym (OHV), firma zaczęła produkować także lekkie modele z dwusuwami o pojemności skokowej od 100 cm3 do 250 cm3, znane ze swej niezawodnej konstrukcji.
W latach pięćdziesiątych, po wchłonięciu firmy Terrot, wytwórnia Peugeot nastawiła się na produkcję małych motocykli o pojemności skokowej 48 cm3, znajdujących się w jej programie produkcyjnym do dzisiaj.