WANDERER – rok 1908
Producent: Wanderer-Werke, vorm. Winkelhofer & Jaenicke, AG, Schonau koło Chemnitz, Niemcy
Firma Wanderer należy do tej niewielkiej grupy producentów motocykli, którzy już na początku XX wieku wytwarzali wszystkie części i podzespoły motocykli — włącznie z silnikami – we własnych zakładach. Była to produkcja oparta na normalizacji elementów i dokładnej obróbce. Już w czasie I wojny światowej montowano Wanderery z części pochodzących wprost z produkcji, bez dodatkowego pasowania i obróbki. Fabryka w Schonau koło Chemnitz (obecnie Karl-Marx-Stadt) produkowała motocykle wysokiej jakości, ale też i stosunkowo drogie. Pierwsze Wanderery z 1902 roku były lekkimi pojazdami z jednocylindrowymi silnikami o mocy 1,1 kW (1,5 KM). Dwucylindrowy silnik widlasty zastosowano do napędu motocykla w 1908 roku.
Model z roku 1908 miał, jak wspomniano, widlasty silnik dwucylindrowy. Pierwszy z cylindrów silnika był nachylony o 45° do przodu. Pojemność skokowa jednostki napędowej wynosiła 408 cm3, a moc 2,2 kW (3 KM) przy 2000 obr/min. Prosta rama rurowa miała typową na owe czasy konstrukcję. Koło pasowe tylnego koła jezdnego miało (w wykonaniu seryjnym) średnicę 320 mm. Do celów sportowych (dla osiągnięcia większej prędkości) produkowano pojazdy z kołem pasowym o średnicy 260 mm. Tylne koło motocykla było resorowane na dwóch sprężynach śrubowych, ukrytych w rurach ramy. Układ dwóch sprężyn w zawieszeniu nie dopuszczał do „odskakiwania” i wahań bocznych tylnego koła, które występowały w przypadku resorowania jedną sprężyną. Motocykl miał małą masę, bo tylko 67 kg i rozwijał maksymalną prędkość 70 km/h. Za odpowiednią dopłatą można było otrzymać wyposażenie specjalne na przykład: dwu i pół calowe opony firmy Dunlop, urządzenie sterujące przepustnicą gaźnika, umieszczone na kierownicy a nie na górnej, nadzbiornikowej belce ramy, „wolny wydech” itp.
Dwucylindrowy model Wanderera był produkowany do pierwszej wojny a także przez całą pierwszą wojnę światową. Po wojnie pojawił się ponownie, tym razem z silnikiem o zwiększonej do 3,4 kW (4,5 KM) mocy.