BSA – rok 1910
Producent: BSA Cycles Ltd., Birmingham, Anglia
W 1906 roku, w którym pojawił się pierwszy motocykl marki BSA, wytwórnia była już znana na całym świecie z wysokiej jakości rowerów, produkowanych od 1880 roku.
Pierwszy motocykl BSA, tak jak większość ówczesnych pojazdów, był konstrukcyjnie podobny do roweru. We wzmocnionej rurowej ramie typu rowerowego, zamocowano jednocylindrowy silnik o pojemności skokowej 200 cm3 i mocy 1,5 kW (2 KM). Następnie dodano zbiornik paliwa, a do tylnego koła przymocowano koło pasowe, bowiem napęd przenoszony był za pomocą pasa.
Przedstawiony na ilustracji model z 1910 roku miał już większość cech prawdziwego motocykla. Obniżona, wydłużona rama, nisko osadzone siodło, możliwie nisko usytuowany pionowy jednocylindrowy silnik, gwarantowały dobrą stateczność pojazdu. Silnik czterosuwowy miał rozrząd dolnozaworowy i był chłodzony powietrzem. Średnica cylindra wynosiła 85 mm, skok tłoka 88 mm. Całkowita pojemność jednostki napędowej — 499 cm3. Maksymalna moc 3,7 kW (5 KM). Napęd na tylne koło był przenoszony bezpośrednio od silnika (bez skrzyni biegów) za pomocą skórzanego pasa. Zapłon iskrownikowy. Motocykl miał resorowane tylko przednie koło. Na koło tylne działały dwa niezależne hamulce: nożny, umieszczony w piaście typu torpedo i ręczny, klockowy, działający na koło pasowe.
Motocykl był nieustannie udoskonalany i modernizowany. Zmieniła się konstrukcja ramy, do której dostosowano kształt zbiornika paliwa, dodano hamulec przedniego koła i podnóżki. Moc silnika zwiększono do 4,4 kW (6 KM).
Produkcja motocykli BSA nabrała większego rozmachu po pierwszej wojnie światowej. W 1925 roku w programie produkcyjnym znajdowało się dwanaście modeli; od 250 z podłużnym, kroplowym zbiornikiem paliwa, przez 350 z rozrządem dolno- i górnozaworowym (OHV), dalej 500, 560, 770 aż do modeli klasy 1000 z widlastymi silnikami dwucylindrowymi, przeznaczonych do jazdy z wózkiem bocznym. Wszystkie te pojazdy były wprawdzie solidne i niezawodne, ale nie dorównywały konstrukcji z roku 1926. Wtedy to powstał model Sloper, który przez następne 10 lat był wzorcem dla wielu wytwórców pojazdów jednośladowych.