HOREX 250 – rok 1924
Producent: Horex Fahrzeugbau AG, Bad Homburg v. d. Hóhe, Niemcy
Radca handlowy Friedrich Kleemann (właściciel znanej fabryki słoików do kompotów marki Rex w Bad Homburgu i główny akcjonariusz przedsiębiorstwa produkującego pomocnicze silniki do rowerów — Columbus-Motorenwerke w Oberursel) założył w 1923 roku, z inicjatywy swojego syna, zapalonego motocyklisty, nową spółkę akcyjną — Horex Fahrzeugbau AG, tym razem w celu wytwarzania kompletnych motocykli. Nazwa Horex powstała przez połączenie początkowych liter siedziby zakładu w Homburgu i marki weków.
Pierwszy motocykl Horex został wyprodukowany w 1924 roku. Friedrich Kleemann wykorzystał możliwości zakładu produkującego silniki w Oberursel i w swoim pierwszym modelu zastosował najnowszy silnik Columbusa, który w tym czasie włączył się do spółki akcyjnej Horex. Był to silnik jednocylindrowy o pojemności skokowej 249 cm3, z rozrządem górnozaworowym (OHV). Siła napędowa przenoszona była z trzystopniowej skrzyni biegów na tylne koło za pomocą łańcucha. Przedni widelec wahliwy był połączony z resorem piórowym pochłaniającym wstrząsy oraz miał cierne amortyzatory dźwigniowe. Jednostka napędowa stanowiąca niewątpliwie najcenniejszy zespół motocykla była zamocowana w prostej ramie rurowej (podobne silniki dostarczano również firmie Zurt i innym producentom motocykli). Sportowe sukcesy zapewnił Horexowi doskonały zespół fabryczny w składzie: Friedrich Kleemann młodszy, Philipp Karrer i Henry Veit.
W następnych latach w konstrukcji motocykli marki Horex można zauważyć wpływy tzw. szkoły angielskiej. Nowe modele z silnikami jednocylindrowymi o pojemności skokowej 496 cm3 i 596 cm3 miały dwa rodzaje rozrządu: dolno- oraz górnozaworowy (OHV) i bardzo przypominały swoje angielskie pierwowzory.
Dalszy rozwój wytwórni Horex był możliwy dzięki przeniesieniu produkcji silników z zakładu Columbus w Oberursel do fabryki w Bad Homburg, w której montowano motocykle. Z kolejnych osiągnięć firmy warto wymienić wyczyn Friedricha Kleemanna juniora na inauguracyjnych wyścigach na Nurburgringu w 1927 roku, w których na motocyklu Horex 600 (o pojemności powiększonej do 675 cm3), zajął w silnej konkurencji z „litrowymi” modelami, jak Harley-David-son i New Imperial, trzecie miejsce. Sukces jest tym bardziej godny podkreślenia, że firma nie miała specjalnego wydziału produkującego modele wyścigowe i kierowała do zawodów motocykle, które były raczej pojazdami turystycznymi niż sportowymi.