MOTOCONFORT 100 – rok 1924
Producent: Usines Motoconfort, Pantin, Seine, Francja
Wielka francuska fabryka motocykli Motoconfort rozpoczęła swoją działalność w 1922 roku. Początkowo produkowała własne modele z silnikami dwusuwowymi o pojemności skokowej 100—350 cm3 oraz czterosuwowymi, marki Blacburne, z rozrządem dolnozaworowym i górnozaworowym. Z tego okresu pochodzi przedstawiony na ilustracji motocykl Motoconfort 100.
Ten najmniejszy model z serii miał jako jednostkę napędową dwusuwowy, jednocylindrowy silnik długoskokowy, o pojemności 100 cm3 i mocy 0,73 kW (1 KM). Silnik miał zapłon bateryjny oraz układ smarowania zasilany z oddzielnego zbiornika oleju. Przeniesienie napędu silnik-sprzęgło zapewniała przekładnia zębata, zaś napęd na tylne koło był przenoszony za pomocą pasa klinowego o specjalnej „przegubowej” konstrukcji (łańcuch gumowo-stalowy, w którym dwa rodzaje elementów występowały przemiennie). Rurowa rama typu rowerowego miała przedni widelec resorowany za pomocą sprężyny śrubowej. Na koło pasowe tylnego koła oddziaływały dwa hamulce klockowe. Przy masie 30 kg Motoconfort rozwijał maksymalną prędkość 30 km/h. Niewielkiej pojemności silnika i małej mocy odpowiadało również niskie zużycie paliwa – 1,3 I na 100 km.
W latach trzydziestych firma poszerzyła asortyment produkowanych pojazdów o motocykle większych klas pojemnościowych — 500 cm3 i 750 cm3. Pojazdy te miały chłodzone powietrzem rzędowe silniki dwucylindrowe, z rozrządem górnozaworowym OHV i OHC.
Po drugiej wojnie światowej wytwórnia, oprócz wielkich modeli, specjalizowała się w małych motocyklach z dwusuwowymi silnikami o pojemności skokowej 48 cm3, które oferowała w różnych odmianach.
Obecnie firma znana pod nazwą Motobecane jest jedynym producentem większych motocykli we Francji oraz masowym wytwórcą pojazdów jednośladowych z silnikami 48 cm3. Od 1974 roku ściśle współpracuje z włoskim koncernem De Tomaso, zrzeszającym również marki Moto-Guzzi, Benelli i inne.