Tablica przyrządów stylizacją nawiązuje do modeli 156 i 166, ma oryginalny, zgrupowany w trzech „tulejach”, zestaw wskaźników, który dostarcza więcej informacji niż kierowca może odebrać w czasie jazdy. Konsola środkowa ma dwa warianty. Pod radiem znajduje się wysuwany uchwyt na kubek i mała szufladka na monety do parkometrów. Wariant drugi w tym miejscu ma zainstalowany ekran pokładowego systemu teleinformatycznego, zawierającego system nawigacyjny, informujący
o infrastrukturze aktualnie mijanych miejscowości, komputer pokładowy, telefon komórkowy i sterowanie radioodtwarzaczem. Materiały użyte do budowy tablicy przyrządów odpowiadają wymaganiom, stawianym pojazdom luksusowym Alfa Romeo 147 jako jeden z niewielu samochodów kompaktowych jest seryjnie wyposażona w system aktywnego bezpieczeństwa o nazwie VDC (Vehicle Dynamic Control). Funkcjonalnie system VDC odpowiada, znanym i upowszechnianym w samochodach luksusowych, urządzeniom elektronicznej stabilizacji jazdy (ESP). Konstruktorzy włoscy wzbogacili jednak swoje urządzenie o funkcję ASR – redukcji momentu, przenoszonego na koła napędowe, w celu uniknięcia poślizgu na nawierzchniach o zmiennym współczynniku przyczepności. Układ VDC Alfy 147 zbiera dane z czujników: ruchu i prędkości każdego koła, kąta skrętu kierownicy, przyspieszeń w ruchu wokół pionowej osi obrotu pojazdu, kąta uchylenia przepustnicy, wielkości dawki paliwa, ciśnienia płynu hamulcowego na wyjściu z pompy hamulcowej, naciśniętego pedału hamulca i działania hamulca pomocniczego. Układ zaprogramowano tak, aby maksymalnie chronić jadących samochodem przed skutkami ewentualnego poślizgu. W tym celu, po wykryciu ruchu wokół pionowej osi obrotu samochodu sterownik uruchamia indywidualnie hamulce wybranego koła, aby wytworzyć siłę wypadkową o tym samym kierunku, ale przeciwnym zwrocie do wypadkowej powodującej poślizg. W tym samym momencie uruchamiany jest system ASR i koła napędowe poprzez niezależną od kierowcy zmianę przenoszonego momentu napędowego są włączane do akcji wyprowadzenia pojazdu z zagrożenia. Sterowanie układem VDC przy wykorzystaniu czujników dostosowuje swe działanie do reakcji kierowcy, np. sygnał, że naciśnięty został pedał hamulca czy wykryto ruch kontrujący kierownicy pozwala na szybszą, lepiej dostosowaną do warunków jazdy, reakcję w chwili poślizgu. W założeniu współdziałanie VDC z ASR ma za zadanie ograniczać do minimum prędkość ruchu pojazdu w czasie poślizgu, co zmniejsza ryzyko kontuzji pasażerów w sytuacjach nieprzewidzianych w czasie wyprowadzania auta z poślizgu (zbyt wąska droga, nachylenie drogi, gwałtowna zmiana nawierzchni, przypadkowa zmiana toru ruchu w wyniku uderzenia w przeszkodę itp.).Alfa Romeo 147 z silnikiem dwulitrowym wyposażona jest w automatyczne sprzęgło (w samochodzie nie ma pedału sprzęgła) i automatycznie sterowaną skrzynię biegów typu Selespeed. System sterowania zmianą przełożeń może pracować w dwóch trybach – całkowicie automatycznym lub zezwalającym na zmianę biegów przez kierowcę. Praca automatyczna może odbywać się według programu normalnego lub miejskiego (City). W pracy miejskiej przełożenia załączane są przy obrotach silnika, odpowiadających ok. 85÷90% maksymalnego momentu obrotowego, a w trybie normalnym w zakresie między maksymalnym momentem obrotowym, a maksymalną mocą.
Zmiana biegów przez kierowcę odbywa się za pomocą dwóch dźwigienek-przycisków, umieszczonych pod kierownicą na wzór rozwiązania, stosowanego w bolidach Ferrari Formuły 1. Pociągnięcie do góry prawej dźwigienki powoduje włączenie wyższego przełożenia (np. z 2 na 3), pociągnięcie lewej dźwigienki redukuje jedno przełożenie (np. z 3 na 2). W tym trybie pracy numer aktualnego biegu wyświetlany jest w zestawie wskaźników. System zabezpieczony jest przed błędami kierowcy: automatycznie redukuje biegi i zapobiega przed zatrzymaniem silnika podczas gwałtownego hamowania.
Włączanie sprzęgła przez automat sterujący dobrane jest tak, że auto nie „pełznie”, gdy silnik pracuje na biegu luzem ani w trybie automatycznym, ani w pracy ręcznej.
Układ sterowania skrzynią biegów korzysta z danych, dostarczanych przez elektroniczny pedał przyspieszania, stanowiący wyposażenie seryjne każdej nowej Alfy 147, czujnik naciśniętego pedału hamulca, ustawienia dźwigni sterującej trybem pracy przekładni, położenia przepustnicy i aktualnie dozowanej dawki paliwa.
W sumie nowa Alfa 147 to pojazd bardzo nowoczesny, o doskonałych właściwościach trakcyjnych, z modną linią nadwozia, ekstrawagancko zaprojektowanym wnętrzem i bardzo bogatym wyposażeniem, które spotyka się tylko w samochodach z najwyższej półki.
Do Polski Alfa 147 trafiła w 2001 roku, na początek w jednej, najbogatszej wersji – 2.0 16V TS Selespeed. Ceny jeszcze nie ustalono, ale taki samochód w Niemczech kosztuje blisko 45 tys. DM, co potwierdza, że kierowany jest do tej grupy odbiorców, jaka została wstępnie określona.