Blok silnika. W nim są ułożyskowane ruchome części silnika. Do bloku są mocowane różne urządzenia, takie jak: alternator, rozrusznik i elementy układu zapłonowego.
Głowica. Zamyka od góry przestrzeń cylindrów. W głowicy znajdują się kanały doprowadzające powietrze, odprowadzające spaliny, kanały do przepływu cieczy chłodzącej silnik, gniazda zaworów, łożyska i prowadnice mechanizmu sterowania zaworów, gniazda do wkręcania świec zapłonowych i komory spalania. Uszczelka między głowicą i blokiem silnika zapobiega dostawaniu się do cylindra fałszywego powietrza i cieczy chłodzącej.
Cylinder. Cylindry wraz z głowicą określają pojemność skokową silnika. Wewnętrzne ściany cylindrów są dokładnie szlifowane (honowane) na odpowiedni wymiar, w zależności od średnicy tłoka. Do chłodzenia ścianek cylindrów jest stosowana ciecz, przepływająca kanałami w bloku silnika i olej natryskiwany na gładź.
Tłok. Przejmuje energię wyzwoloną w procesie spalania i za pośrednictwem korbowodu przekazują ją na wał korbowy. Tłok składa się z denka, rowków ze znajdującymi się w nich pierścieniami tłoka, piast sworznia tłoka i płaszcza. Dwa górne pierścienie uszczelniające zapobiegają przedostawaniu się gazów z komory spalania do skrzyni korbowej. Dolny pierścień zgarniający zbiera ze ścianek cylindra nadmiar oleju i odprowadza go do miski olejowej.
Korbowód. Łączy tłok z watem korbowym. Składa się z główki (w której obraca się sworzeń tłoka), trzonu i pokrywy łba korbowodu (w której obraca się czop korbowy).
Wał korbowy. Przekształca ruch posuwisto-zwrotny tłoków w ruch obrotowy. Składa się z czopów głównych (ułożyskowanych w skrzyni korbowej), czopów korbowych (do zamocowana korbowodów) i z ramion korb (łączą czopy główne z czopami korbowymi).
Zawory. Zawory dolotowe wpuszczają świeże powietrze lub mieszankę do cylindra, a wylotowe odprowadzają spaliny do układu wylotowego. Silniki Golfa mają od jednego do trzech zaworów dolotowych i jeden lub dwa zawory wylotowe na cylinder. Wszystkie części biorące udział w otwieraniu i zamykaniu zaworów są elementami układu rozrządu.
Wałek rozrządu. Otwiera i zamyka zawory w odpowiedniej chwili. Każdy zawór jest sterowany krzywką wałka za pośrednictwem popychaczy hydraulicznych lub dźwigni zaworów. Wałek rozrządu jest napędzany paskiem zębatym od wału korbowego, albo od drugiego wałka rozrządu.
Diesel stosowany w VW Golfie 4 jest silnikiem OHC (Over Head Camshaft), czyli silnikiem górno-zaworowym. Jego wałek rozrządu jest ułożyskowany w pięciu miejscach i napędzany paskiem zębatym od wału korbowego.