DKW producent motocykli
Duński inżynier Jorgen Skafte Rasmussen, zamieszkały wówczas w Niemczech założył w 1905 roku, wraz ze swoim wspólnikiem, fabrykę maszyn, wyrobów metalowych i armatury, która po przeniesieniu z Chemnitz do Zschopau w 1907 roku zaczęła się szybko rozwijać.
Pod koniec pierwszej wojny światowej Rasmussen, słusznie przewidując trudności z benzyną, zaczął eksperymentować z napędem parowym. Nie osiągnął wprawdzie zadowalających wyników, ale eksperymentom tym firma zawdzięczała swój znak – wulkan z czerwonym płomieniem i białą parą oraz napis DKW, który był skrótem nazwy Dampf-Kraft-Wagen (pojazd parowy).
Skrót DKW okazał się uniwersalny — był odpowiedni także w czasie, kiedy firma produkowała małe silniczki spalinowe o pojemności 25 cm3, napędzające różne mechaniczne zabawki. Wtedy tłumaczono go jako Das Knaben Wunsch (marzenie chłopców).
Stosunkowo szybko przystąpiono w Zschopau do produkcji motocykli, które dzięki przemyślanej reklamie i świetnie zorganizowanej sieci handlowej z dobrze zaopatrzonymi w części zapasowe magazynami zdobyły nadzwyczajną popularność. W sieci autoryzowanych stacji obsługi, tzw. Anerkannte DKW-Hilfstelle, można było zakupić, oprócz motocykli DKW i części zapasowych, również kompletny strój dla motocyklistów, okulary ochronne, środki do czyszczenia, blaszane garaże, samochodziki DKW dla dzieci a nawet i papierosy o tej nazwie. Od 1929 roku wytwórnia DKW sprzedawała swoje wyroby także na raty, w wysokości 10 marek tygodniowo — każdy więc mógł się stać właścicielem nowej „dekawki”. Popyt wzrastał gwałtownie, toteż w 1928 roku firma DKW stała się obok amerykańskiej wytwórni Indian największym producentem motocykli na świecie. W jej programie produkcyjnym było 20 modeli: od prostych rowerów z silniczkami aż po luksusowe motocykle z elektrycznym rozrusznikiem. Tanie w produkcji i niezawodne w użytkowaniu dwusuwowe silniki oraz produkowane w jednym koncernie wszystkie części zamienne były głównymi przyczynami handlowego powodzenia.
W 1932 roku firmę DKW wraz z markami Audi, Horch i Wanderer włączono do nowo powstałego koncernu Auto Union AG. Pomimo sprzedażnych sukcesów motocykle były nieustannie modernizowane i udoskonalane. W 1929 roku w dwusuwowych silnikach zamiast stosowanych początkowo tłoków z deflektorem (przepłukiwanie poprzeczne), zastosowano opatentowany przez Schnurlego system zwrotnego przepłukiwania i tłoki o płaskim denku.
W roku 1958 koncern został zreorganizowany i DKW wraz z markami Victoria i Express weszły w skład spółki Zweirad Union. Produkcja motocykli DKW, ograniczona już tylko do pojemności skokowej 49 cm3, została przeniesiona do zakładu firmy Victoria w Norymberdze. W 1976 roku marka DKW zniknęła ostatecznie z rynku motocyklowego.