DKW RT 3 – rok 1937
Producent: Auto Union AG, Zschopau/Sachsen, Niemcy
W latach trzydziestych Niemcy ogarnęła gorączka propagandowa, lansująca tzw. ludowy samochód i ludowy motocykl. W ten sposób firmy motocyklowe po latach kryzysu gospodarczego uzyskały impuls do rozwinięcia swej produkcji.
W 1934 roku saksońska firma DKW przedstawiła publicznie swoją wersję popularnego motocykla — model RT 3.
Lekki motocykl RT 3 miał nowoczesny silnik jednocylindrowy, dwusuwowy ze zwrotnym przepłukiwaniem systemu Schnurle i z płaskim tłokiem. Z pojemności 97 cm3 osiągał moc 2,2 kW (3 KM) przy 4000 obr/min. Do przygotowania mieszanki paliwowo-powietrznej służył gaźnik marki Amal lub Graetzin, z mokrym filtrem powietrza. Skrzynia biegów o trzech przełożeniach była sterowana ręcznie, w sposób tradycyjny tj. dźwignią umieszczoną z prawej strony zbiornika paliwa. Silnik był wyposażony w tzw. kickstarter, czyli rozrusznik nożny. Motocykl miał pojedynczą ramę rurową z tłoczonym widelcem trapezowym resorowanym za pomocą gumowych pasów. Koło tylne nie było resorowane. Szczękowe hamulce działały na obydwa koła. Motocykl był wyposażony w wielki reflektor, resorowane siodło, ręczny sygnał dźwiękowy, podpórki i bagażnik. Ważył 57 kg i rozwijał prędkość maksymalną 65 km/h.
Fabryka podawała, że przy prędkości 40 km/h pojazd zużywał paliwo w ilości 1,5 litra/100 km. Motocykl był lekki, ale nadzwyczaj trwały, toteż zyskał sobie wielu zwolenników. Przyczyniła się do tego również dostępna cena — 345 marek (nieznacznie przekraczająca koszt roweru z doczepnym silnikiem). Model ten utrzymał się w programie produkcyjnym wytwórni do 1939 roku.