Motocykl EXCELSIOR MANXMAN FR 12 – rok 1938.
Producent: Excelsior Motor Co., Ltd., Birmingham, Anglia.
W historii motocykli cztery firmy stosowały nazwę Excelsior do oznaczenia swoich wyrobów. Były to: firma Excelsior Fahradwerke z Brandenburga (produkująca motocykle od 1901 roku do drugiej wojny światowej); mała firma Excelsior z Monachium; spółka Excelsior Mfg. & Supply Co. z Chicago (największy producent Excelsiorów) i, wreszcie, angielska fabryka Excelsior Motor Co. z Birmingham.
Angielska fabryka Excelsior, należąca do rodziny Walkerów, zaczęła produkować motocykle już w 1896 roku. Początkowo montowała w swoje ramy silniki znanych producentów, takich jak Minerva, De Dion-Bouton, MMC.
W latach dwudziestych program produkcyjny Excelsiora obejmował motocykle o pojemności od 98 cm3 do 998 cm3 wyposażone w jednostki napędowe własnej produkcji, a także w silniki marki Blackburne oraz Villiers i JAP.
Za największe osiągnięcie pojazdów z wytwórni Excelsior można uważać zwycięstwo w wyścigach Tourist Trophy w 1933 roku, w których firmę reprezentowały motocykle wyścigowe Mechanical Marvel klasy 248 cm3. Ich konstruktorem był H. J. Hatch.
Przedstawiony na ilustracji model należał do serii Manxman, znanej ze świetnych silników o pojemności 248 cm3, 348 cm3 i 498 cm3. Symbol FR 12 oznaczał,że był to model „special” z jednocylindrowym silnikiem z rozrządem górnozaworowym OHC, o pojemności 348 cm3 i mocy 28,7 kW (39 KM) przy 7500 obr/min. Konstrukcyjną osobliwością silnika tego pojazdu była głowica cylindra z brązu. Gaźnik pochodził z firmy Amal i nosił oznaczenie TT 34. Silnik miał iskrownikowy układ zapłonowy (iskrownik BTH) i obiegowe smarowanie z suchą miską olejową. Napęd z silnika przenoszony był przez suche sprzęgło tarczowe i czterostopniową skrzynię biegów marki Albion (z sygnalizacją włączonego biegu). W zawieszeniu przednim zastosowano widelec wahliwy marki Webb, tylne koło było także zawieszone elastycznie. Motocykl ważył 155 kg, wyposażono go więc w skuteczne hamulce znanej marki Girling. Model „special” osiągał maksymalną prędkość 172 km/h.
Po drugiej wojnie światowej firma Excelsior zajęła się głównie produkcją motocykli z dwusuwowymi silnikami marki Villiers, a także z własnymi trójcylindrowymi silnikami rzędowymi. W 1964 roku zaniechano produkcji motocykli.