Z Cinquecento Polacy wiązali duże nadzieje. Już na początku lat 90. nikt nie miał wątpliwości, że czas Malucha dobiega końca i potrzebny jest nowocześniejszy – tani i niezawodny samochód. Takie właśnie jest Cinquecento.
Nadwozie auta, mimo że 3-drzwiowe, jest bardzo funkcjonalne. Dość jest miejsca z przodu, bagażnik oferuje 170 I. Po rozłożeniu siedzeń przewieźć można nawet sprzęt AGD. We wnętrzu pełno jest schowków. Niewielkie wymiary zewnętrzne wykorzystano wzorowo. Podczas jazdy najbardziej drażni spora ilość stuków we wnętrzu – hałasować potrafi niemal wszystko. Niezbyt trwały okazał się też czarny lakier, z powodu odprysków malować trzeba było parę elementów. Ale na nadwoziu brak oznak korozji.
Nie pierwszej młodości silnik o pojemności 0,9 I spisał się zadowalająco. W ruchu miejskim i do prędkości 120 km/h zapewnia dobrą dynamikę. Nie jest awaryjny ani paliwożerny, choć 6,5 l/100 km to z pewnością niemało. Dość wyraźnie słychać stuki zastosowanych popychaczy hydraulicznych. Lepsza z pewnością byłaby wersja z wtryskiem paliwa – gaźnik parę razy powodował nierówną pracę, mocno zanieczyszczone okazały się spaliny.
Przyjemne w codziennej eksploatacji (nieco przeszkadza brak stabilizatora przedniej osi) niezależne zawieszenie było przyczyną największych wydatków w warsztacie.
Mimo regularnej kontroli i czyszczenia gaźnika, nie zawsze pracował on równomiernie. Istotne zastrzeżenia można mieć też do składu spalin.
Najbardziej newralgiczne miejsce Cinquecento to zawieszenie tylne. Luz pojawia się na tulejach wahaczy, często wymieniać trzeba amortyzatory.
Lata ’90: początek produkcji; V 93: silnik 0.9 o poj. 899 ccm, wprowadzenie wtrysku i gaźnika elektronicznego; II ’94: zmiany zewnętrzne; X ’94: wersja Sporting (1.1): 99: zaprzestanie produkcji.
Dane techniczne
Nadwozia: 3-drzw. hatchback, wym. 3227/1487/1435 mm; masa wł. od 690 kg, ład. od 400 kg; poj. bagażnika 170/810 I.
Silniki: 0.7: 2-cyl., benz./30 KM, 0HV, gaźnik; 0.9: 4-cyl.. benz./39-41 KM, 0HV, gaźnik lub wtrysk je-dnop.; 1.1: 4-cyl., benz./54 KM, wtrysk jednopunktowy.
Podwozie: napęd przedni, skrzynia 4-(700) lub 5-biegowa; zaw. niezal. przód kol. McPhersona, ham. tarcz./tył wahacze skośne, ham. bębnowe.
► Usterki
• szybkie zużycie tylnego zawieszenia (amortyzatory, silentblocki)
• awaryjny gaźnik (szczególnie 700)
• niedostatki wykończenia wnętrza
• usterki instalacji elektrycznej
Ceny części w zł
reflektor 149
błotnik przedni 173
sprzęgło kompletne 223
klocki hamulcowe (przód) 65
szyba drzwi przednich 139
napęd rozrządu 83
Fiat Cinquecento 0.7, 1997 r.
► Podsumowanie
Auto jest funkcjonalne, niestety brak wariantu 5-drzwiowego. Lekko pracuje układ kierowniczy, zawieszenie jest wygodne. Największą wadą są przestarzałe i awaryjne silniki 0.7 i 0.9. Koszty utrzymania (zużycie paliwa, ceny części) na bardzo niskim poziomie.
Przyjemne prowadzenie Funkcjonalne nadwozie 3-drzwiowa karoseria