Multipla pojawiła się na salonach samochodowych jako studyjny minivan klasy średniej w momencie, gdy rozpoczynała się sprzedaż tego typu samochodu największego francuskiego producenta, Można było ją kupić, gdy auto francuskie biło rekordy popularności, a do oferty rynkowej dołączyły produkty niemieckie. Taka sytuacja utrudnia zdobywanie klientów, co widać w statystykach sprzedaży samochodów na różnych europejskich rynkach. Czy wobec niewielkiego zainteresowania klientów warto poświęcać uwagę temu modelowi Fiata?
Na pewno tak. Konstrukcja i cechy użytkowe Multipli wykazują bardzo wysoki poziom nowoczesności, tak jak projekt bryły pojazdu. Zajmując się Multiplą, nie sposób nie wspomnieć o jej wyglądzie. W większości przypadków przyjmowany jest nieprzychylnie, choć nie odmawia mu się oryginalności. Być może ten rodzaj stylizacji, mimo że zgodny z obowiązującą modą, zbyt śmiało wybiega w przyszłość. Czas pokaże, czy jest prekursorski, czy efemeryczny.
Nadwozie Fiata Multipli zostało zbudowane przy wykorzystaniu metody szkieletowej. Płyta podłogowa to przestrzenna kratownica, spawana z tłoczonych blaszanych belek. Odpowiednie ułożenie elementów podłużnych i poprzecznych gwarantuje wymaganą sztywność podłogi, tworzy strefy programowanego zgniotu wokół całego pojazdu i umożliwia łatwe technologicznie modyfikacje samochodu (np. zmiana rozstawu osi to inne ułożenie belek poprzecznych i odmienny proces spawania; w konstrukcjach stosowanych powszechnie konieczne jest bardzo kosztowne opracowanie nowej wytłoczki płyty podłogowej). Do tak skonstruowanej podłogi spawany jest szkielet kabiny pasażerskiej, pokryty blachami poszycia, które kształtują nadwozie pojazdu. Zawieszenie i zespół napędowy mocowane są do kratownicowej podłogi poprzez pomocnicze ramy szczątkowe. Walory użytkowe nadwozia Multipli podnoszą pionowe ściany boczne. Taka konstrukcja sprawia, że wnętrze ma tę samą szerokość na poziomie podłogi, siedzeń, ramion pasażerów i dachu. Dzięki temu znacznie zwiększa się jego pojemność.
Multiplę o zwartej bryle nadwozia (4 m długości, 2,67 m rozstaw osi) opracowano jako auto sześcioosobowe, rozszerzając tym samym krąg odbiorców pojazdu. Pasażerowie siedzą w Multipli w dwóch rzędach, w wygodnych, jednakowej wielkości fotelach. Aby zapewnić kierowcy całkowitą swobodę ruchów, fotel środkowego pasażera przedniego rzędu można cofnąć o kilkana ście centymetrów. W ten sposób unika się bezpośredniego kontaktu ramion pasażera i kierowcy. Gdy z przodu jadą dwie osoby, oparcie środkowego siedzenia można złożyć i wykorzystać jako stolik, podobnie jak tylny środkowy fotel.
Wszystkie fotele w samochodzie (oprócz siedzenia kierowcy) można złożyć i wyjąć, chociaż ze względu na ich masę nie jest to łatwe. Wyjęcie siedzeń przekształca Multiplę w auto dostawcze, którego zaletąjest płaska podłoga (dzięki szkieletowej konstrukcji nadwozia) z niewiele uszczuplającymi przestrzeń bagażową nadkolami, znajdującymi się w okolicach tylnej pokrywy nadwozia. Walory sześcioosobowego wnętrza są szczególnie widoczne, gdy potrzeby transportowe wymagają powiększenia bagażnika. Tylne siedzenia można składać w dowolnym układzie, a całkowite ich złożenie gwarantuje dwukrotny wzrost objętości przestrzeni bagażowej. Mimo „likwidacji” tylnych foteli, auto dysponuje miejscami dla trzech pasażerów. Takiej możliwości nie stwarza żaden inny samochód tej klasy, dostępny na europejskim rynku.
Wnętrze jest widne za sprawą dużej powierzchni szyb, natomiast pionowe ściany boczne chronią je przed zbytnim nagrzewaniem promieniami słonecznymi. Wystrój kabiny pasażerskiej Multipli to oznaka odwagi, otwartości i oryginalności projektantów. Pas pod przednią szybą zagospodarowano bardzo funkcjonalnie, umieszczając w nim dwie zamykane płaskie skrytki, kilka użytecznych półek i różnej wielkości schowków. Najwięcej kontrowersji i uwag o zbytniej oryginalności wywołuje forma zestawu wskaźników zintegrowanego z regulatorami systemu wentylacji, dyszami nawiewu powietrza, radiem i dźwignią zmiany biegów. Dostęp do przycisków, pokręteł i dźwigienek jest dobry, zgodny z logiką i ergonomią. Umiejscowienie i sposób pracy dźwigni zmiany biegów godny najwyższej pochwały. Czytelność wskaźników w nocy dobra, w dzień wystarczająca, przy silnym nasłonecznieniu słaba, szczególnie trudno odczytać stan paliwa w zbiorniku, wskazania zegara i licznika przebiegu samochodu. Ustawianie dysz środkowych kierujących powietrze z systemu wentylacji w praktyce możliwe jest tylko na postoju. Są zbyt daleko od kierowcy i trudno się „połapać”, które pokrętło za co odpowiada. Ciekawostką ergonomiczną jest umieszczenie elementu sterującego elektrycznym ustawianiem lusterek zewnętrznych w… dachu nad przednią szybą. Drugim elementem umiejscowionym inaczej niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni jest dźwignia hamulca pomocniczego. Znajduje się po lewej stronie fotela kierowcy. Jej umieszczenie zostało wymuszone przez ustawienie trzeciego fotela przedniego.
Prowadzenie samochodu nie sprawia kłopotów. Układ kierowniczy wyposażony w wydajne wspomaganie zapewnia wysoką precyzję kierowania. Hamulce z seryjnym systemem ABS działają pewnie, mają też dobrze zestrojony układ wspomagający, zapewniający logiczną korelację między naciskiem na pedał, a skutecznością działania. Bardzo dobra stabilność ruchu samochodu wynika z dużego rozstawu osi i kół oraz dobrze dobranej charakterystyki zawieszenia, wykorzystującego na przedniej osi kolumny typu McPherson, a z tyłu wahacze wleczone, zamocowane do poprzecznej belki skrętnej. Układ ten nieźle radzi sobie na wyboistych zniszczonych nawierzchniach, zapewniając pasażerom komfort resorowania. Przechyły w zakrętach są niewielkie i nie wpływają na zmianę zachowania samochodu.
Multipla w wersji podstawowej napędzana jest 4-cylindrowym silnikiem o pojemności 1,6 dm3 i mocy 76 kW, stosowanym w samochodach Bravo/Brava/Marea i Siena/Palio. Ta 16-zaworowa jednostka pasuje swymi parametrami do Multipli. Jest wystarczająco elastyczna i dynamiczna, chociaż rozczaruje amatorów sportowej jazdy. Dynamika samochodu pozwala na swobodę w ruchu miejskim, niekłopotliwe wyprzedzanie na szosie i utrzymywanie wysokich średnich prędkości jazdy. W czasie spokojnej jazdy miejskiej nawet załadowany do pełna samochód zużywa 8,8-9,7 dm3 benzyny na 100 km. Na trasie przy zachowaniu obowiązujących limitów prędkości zużycie paliwa utrzymuje się na poziomie 6,5-8,2 dm3 na 100 km/h. Jazda z głęboko i często wciskanym do oporu pedałem przyspieszania kosztuje drogo – bez względu na warunki jazdy zawsze ponad 12 dm3 na 100 km. Multipla wyposażona w silnik wysokoprężny z bezpośrednim wtryskiem paliwa i zasilaniem układem common rail. Silnik 1.9 JTD z pojemności 1910 cm3 osiąga moc 77 kW i maksymalny moment obrotowy 200 Nm już od 1700 obr./min. Zapewnia osiągi odpowiadające wersji benzynowej, ale ma znacznie lepszą elastyczność i spala 70% tego co silnik benzynowy. Podczas krótkiej jazdy próbnej odniosłem wrażenie, że jednostka wysokoprężna ma mniejszą głośność w podobnych warunkach jazdy niż silnik benzynowy.
Pomijając względy estetyczne, Multipla jest ciekawym konstrukcyjnie samochodem, oferującym rozszerzone możliwości jednoczesnego transportu towarów i osób. Może być dobrym rozwiązaniem problemów komunikacyjnych dla często podróżujących wielodzietnych rodzin.
DANE TECHNICZNE
Jednostka napędowa
rodzaj benzynowa
liczba cylindrów 4
liczba zaworów 16
pojemność skokowa [cm3] 1581
stopień sprężania 10,5
średn. cyl. x skok tłoka [mm] 86,4 x 67,4
moc maks. [kW/obr./min] 76/5760
maks. mom. obr. [Nm/obr./min] 144/4000
Trakcja
przełożenia biegów I/II/III 3,91/2,24/1,52
IV/V/R 1,16/0,95/3,91
przełożenie przekładni głównej 3,93
V maks. [km/h] 170
t rozpędzania 0+100 km/h [s] 12,6
średn. zawracania [m] 11
rozmiar opon 185/65 R14
Pojemność dm3
bagażnika 430/1300
zbiornika paliwa 63
Masy kg
własna 1300
ładowność 570
Wymiary mm
rozstaw osi 2665
długość 3995
szerokość 1870
wysokość 1670
rozstaw kół przód/tył 1510/1520
Zużycie paliwa
miejskie 11,1
pozamiejskie 7,2