FN – rok 1904
Producent: Fabrique Nationale d’Armes de Guerre SA, Liege-Herstal, Belgia
Na początku XX wieku istniało wiele renomowanych firm produkujących motocykle. Jedną z nich był również belgijski zakład zbrojeniowy FN, z siedzibą w Herstalu koło Liege. Od roku 1889 fabryka produkowała samochody, w 1903 roku również motocykle. Do budowy pierwszego modelu FN wykorzystano rowerze wzmocnioną ramą, do której zamocowano jednocylindrowy silnik czterosuwowy o pojemności skokowej 250 cm3. Silnik ten miał moc 1,5 kW(2 KM).
W 1904 roku na Paryskim Salonie Samochodowym firma FN zaprezentowała seryjny motocykl, który ze względu na nie stosowane w zasadzie dotąd rozwiązania konstrukcyjne (czterocylindrowy silnik rzędowy, przeniesienie napędu wałem z przegubami krzyżakowymi etc.) stał się sensacją i w niedługim czasie zyskał wielu zwolenników. Silnik tego pojazdu, o pojemności 363 cm3, był umieszczony w dolnej części rurowej ramy, która została w tym celu rozwidlona. Wystarczająca elastyczność silnika, osiągającego moc 2,2 kW (3 KM) przy 1800 obr/min, umożliwiła konstruktorom wyeliminowanie skrzyni biegów. Pojemność silnika zwiększono wkrótce do 500 cm3, dzięki czemu moc wzrosła do 3,7 kW (5 KM). Od 1907 roku firma wyposażała model 500 (na specjalne zamówienie) także w dwustopniową skrzynię biegów, opracowaną według angielskiego systemu. Konstrukcja czterocylindrowego silnika FN była bardzo nowoczesna. Źródłem prądu w układzie zapłonowym był wysokonapięciowy iskrownik Boscha, umocowany na przedniej części bloku silnika. Mieszanka paliwowo-powietrzna była wytwarzana w gaźniku rozpylaczowym, w odróżnieniu od stosowanych powszechnie gaźników powierzchniowych i doprowadzana do cylindrów (wyposażonych w samoczynne zawory ssące i sterowane wydechowe) za pomocą kolektora. Po lewej stronie skrzyni korbowej znajdował się szklany olejowskaz do kontroli poziomu oleju w silniku. Rurowa rama typu rowerowego miała resorowany widelec przedni. Motocykl rozwijał maksymalną prędkość 60 km/h.
Nowatorskie rozwiązania: rzędowego czterocylindrowego silnika oraz układu napędowego (wał z przegubami) wkrótce znalazły zwolenników wśród wielu znanych producentów motocykli.