HARLEY-DAVIDSON 1000 – rok 1916
Producent: Harley-Davidson Motor Co., Milwaukee, Wisconsin, USA
Pierwsze motocykle Harley-Davidson z jednocylindrowymi silnikami zostały w 1909 roku zastąpione modelamizsilnikami dwucylindrowymi, bardziej odpowiednimi dla odbiorców amerykańskich poszukujących ciężkich motocykli o dużych osiągach. Jednym z najbardziej znanych i najbardziej rozpowszechnionych motocykli stał się Harley-Davidson z silnikiem o mocy 5,1 do 6,6 kW (7 do 9 KM).
Widlasty silnik pojazdu miał pojemność skokową 989 cm3. Zawory ssące tej jednostki napędowej znajdowały się w głowicy, zawory wydechowe były umieszczone w cylindrze (układ górno-dolny). System ten był przez kilka lat typowy dla motocykli Harley-Davidson. Automatyczne smarowanie silnika zapewniała pompa tłokowa. Napęd z silnika był przenoszony za pośrednictwem łańcucha do trzystopniowej skrzyni biegów, sterowanej ręczną dźwignią, umieszczoną po lewej stronie motocykla. Lewą nogą uruchamiano suche sprzęgło wielotarczowe. Przepustnica gaźnika (typu Schebler) była sterowana pokrętną rękojeścią kierownicy, na której zamocowano również dźwignię sterującą zmianę kąta wyprzedzenia zapłonu w iskrowniku firmy Bosch. Te nowoczesne elementy sterujące przyjęły się w europejskich motocyklach dopiero nieco później.
Niektóre luksusowe modele wytwórnia dostarczała z prądnicą marki Delco Remy, stanowiącą źródło prądu dla oświetlenia motocykla (zamiast stosowanego dotychczas acetylenowego reflektora).’ Motocykl miał ramę rurową. W podsiodłowej rurze ramy (czyli tej, na której znajdowało się siodło) była ukryta sprężyna, której ugięcie można było regulować w zależności od masy jadącego. Przednie koło nie miało hamulca. Hamulec bębnowy tylnego koła działał w dwojaki sposób: jako wewnętrzny, segmentowy, przy zwrotnym ruchu pedałów, lub zewnętrzny, taśmowy, sterowany ręczną dźwignią i cięgłem Bowdena. Masa motocykla była równa 160 kg.
Popularność Harleyów nie ograniczyła się tylko do Ameryki. Po przystąpieniu Stanów Zjednoczonych do pierwszej wojny światowej w 1917 roku, motocykle Harley-Davidson znalazły się również w Europie, gdzie cieszyły się popularnością jeszcze długo po zakończeniu wojny.