IMPERIA RHEINGOLD – rok 1930
Producent: Imperia Fahrzeugwerke GmbH, Bad Godesberg nad Renem, Niemcy
W latach dwudziestych powstało w Niemczech wiele firm motocyklowych, niektóre z nich – Zundapp, D-Rad – zmieniły tylko profil produkcyjny, przechodząc z produkcji zbrojeniowej na cywilną, inne — BMW, Horex, Megola – powstały jako zupełnie nowe wytwórnie. Do tych ostatnich zalicza się również firma Imperia Rheingold, założona w 1923 roku w Kolonii nad Renem.
Założyciel wytwórni, dr Becker, będący udziałowcem także w innej fabryce motocykli — KMB — przy budowaniu swoich pierwszych modeli wzorował się na angielskiej szkole konstruktorskiej. Rozpoczynano od montowania w typowo angielskie podwozia silników znanych marek: Blackburne, JAP, Bradshaw lub MAG. W ten sposób powstawały głównie motocykle sportowe i, wyścigowe, które nie przynosiły jednak firmie oczekiwanych efektów finansowych. W rezultacie w 1926 roku wytwórnię przejęła rodzina Schródterów, posiadająca w Bad Godesberg fabrykę maszyn Rheinland. Doświadczony konstruktor, dr inż. Schródter zbudował w 1929 r. swój pierwszy model z nowoczesnym podwoziem. Imperia Sport, jak nazwano motocykl, miał najnowszy silnik MAG — jednocylindrowy z dwoma rurami wydechowymi, o pojemności 496 cm3 i dużej mocy 16 kW (22 KM), osiąganej przy 5000 obr/min.
W 1930 roku Schródter zaprezentował swój następny znakomity pojazd: Imperia Rheingold, który wyposażył w dwucylindrowy, widlasty, górnozaworowy (OHV) silnik JAP, o pojemności 678 cm3 i mocy 22 kW (30 KM). Jednostka napędowa wraz z trójstopniową skrzynią biegów była zamocowana w podwójnej ramie rurowej. Na górnej rurze znajdował się „siodłowy” zbiornik. Zawieszenie przednie z widelcem trapezowym było resorowane za pomocą centralnej sprężyny śrubowej i wyposażone w dźwigniowe amortyzatory cierne. Duże balonowe opony, potężny reflektor i niska kierownica oraz charakterystyczny kształt rur wydechowych (po prawej stronie), nadawały motocyklowi sportowy wygląd. Model Rheingold, dzięki silnikowi o dużej mocy wykorzystywano do jazdy z wózkiem bocznym. W 1935 roku został zmodernizowany. Otrzymał mocniejszy silnik MAG, o pojemności 850 cm3, z rozrządem dolnozaworowym.
W tym samym roku zakład przekształcił się w spółkę Imperia Werk AG. Po 1933 roku nadeszły ciężkie czasy dla firmy, ponieważ import zagranicznych silników został znacznie ograniczony. W celu utrzymania produkcji seryjnej uruchomiono, w drezdeńskiej firmie Bark, montaż własnych silników jednocylindrowych 348 cm3 i 496 cm3, lecz nie zdołały one powstrzymać upadku zakładu dwa lata później.