Motocykl INDIAN CHIEF – rok 1940
Producent: Indian Motorcycle Co., Springfield, Massachusetts, USA.
Na zakończenie tego krótkiego przeglądu motocykli, w którym nie mogliśmy wymienić wszystkich słynnych modeli, pozostał jeszcze godzien uwagi typowy przedstawiciel amerykańskiej szkoły konstrukcyjnej, popularny „król dróg”, motocykl Indian Chief z widlastym, dwucylindrowym silnikiem.
Nazwa Indian Chief była powszechnie znana miłośnikom motocykli już od drugiej połowy lat dwudziestych, kiedy pojazdy tej marki były symbolem doskonałości i produkcyjnych możliwości amerykańskiej techniki motocyklowej. Motocykle te były nieustannie udoskonalane. Wyposażono je w nowy gaźnik, układ smarowania z suchą skrzynią korbową, głowice cylindrów i tłoki z lekkich stopów, reflektory o nowym kształcie, inne błotniki i żebrowanie cylindrów, ramy ochronne, torby siodłowe oraz — w 1940 roku — zawieszenie przednie z teleskopowymi amortyzatorami.
Jednostką napędową Chiefa był wypróbowany, dwucylindrowy widlasty silnik o pojemności 1200 cm3. Miał on rozrząd dolnozaworowy (SV). Czterostopniowa skrzynia biegów miała ręczne sterowanie. Masywna podwójna rama była konstrukcją rurową. Przedni widelec, z wleczonymi wahaczami, resorowany na ćwierćeliptycznym resorze piórowym (i wyposażony w teleskopowy amortyzator). Motocykl posiadał na obydwu kołach mechaniczne hamulce bębnowe. Tylne koło miało zawieszenie teleskopowe i było napędzane łańcuchem. Osłaniał je dokładnie szeroki błotnik.
W 1944 roku model Indian Chief został częściowo zmodernizowany. Otrzymał m. in. nowy widelec przedni marki Webb, nie był już jednak w stanie skutecznie konkurować z angielskimi motocyklami. Firma broniąc się przed inwazją motocykli z wysp brytyjskich, wyprodukowała w 1949 roku nowe modele Indian Arrow (220 cm3) i Indian Scout (440 cm3), nie zdołały one jednak uchronić jej przed upadkiem. Produkcja motocykli Indian Chief została zakończona w 1953 roku.