Indian producent motocykli
Indian, jedna z wiodących amerykańskich wytwórni motocyklowych powstała w 1901 roku kiedy to po wyścigach rowerowych w Madison Square w New Yorku, Georg Hendee, producent rowerów z Springfield, postanowił wraz z inżynierem Oscarem Hedstromem, zawodnikiem kolarskim i konstruktorem, rozpocząć produkcję prostych i łatwych do prowadzenia motocykli powszechnego użytku.
Już w pierwszym modelu motocykla Indian (tak spółka Hendee Manufacturing Co. nazwała swój wyrób) można było zauważyć istotną nowość konstrukcyjną — napęd tylnego koła za pomocą łańcucha, w odróżnieniu od powszechnie wówczas stosowanych przekładni pasowych. Jednostką napędową tego pojazdu był przerobiony jednocylindrowy silnik De Dion-Bouton, o mocy 1,2 kW (1,75 KM), wyposażony w gaźnik marki Hedstrom. Masa całego motocykla wynosiła w przybliżeniu 50 kg. W 1905 roku zaprezentowano pojazd z wzdłużnie ułożonym dwucylindrowym silnikiem widlastym o mocy 2,6 kW (3,5 KM). Wszystkie motocykle tej marki miały — w początkowym okresie produkcji — pokrętne rękojeści kierownicy i cięgła sztywne z przegubami krzyżakowymi do sterowania przepust-nicą gaźnika i wyprzedzeniem zapłonu.
W roku 1909 motocykle Indian podbiły europejską widownię, bowiem w poważnych wyścigach Tourist Trophy, na trasie szosowej St. Johns na wyspie Man, Lee Evans kierujący Indianem prowadził podczas pięciu z dziesięciu okrążeń i ukończył bieg na drugim miejscu za Harrym Collierem na motocyklu Matchless. Sukcesy przyszły w 1911 roku, gdy na czele firmowej drużyny wyścigowej stał sam Oscar Hedstrom. W tym roku TouristTrophy, uważane za największy i najtrudniejszy wyścig świata, zostało przeniesione na legendarną górską trasę ze startem i metą w mieście Douglas (administracyjnym i handlowym centrum wyspy Man). Zwyciężył Godfrey na motocyklu Indian 500, uzyskując przeciętną prędkość 76 km/h. Drugie i trzecie miejsce zajęły również motocykle tej marki. Sukcesy sportowe zadecydowały o sukcesie firmy. Motocykl, o trzystopniowej skrzyni biegów, napędzie łańcuchowym, przednim kołem resorowanym za pomocą piórowego resoru, produkowany od tej chwili tylko w kolorze czerwonym (do tego czasu firmowym kolorem był niebieski), stał się marzeniem wielu entuzjastów pojazdów jednośladowych. Popyt rósł gwałtownie. W 1914 roku (w którym luksusowe modele firmy Indian, jako pierwsze na świecie, wyposażono w elektryczny rozrusznik, a wszystkie produkowane jednoślady tej marki otrzymały oświetlenie elektryczne) wyprodukowano blisko 60 000 motocykli Indian.
Złota era marki Indian to lata dwudzieste. W tym okresie program produkcyjny sięgał od małych motocykli Prince z silnikami o pojemności skokowej 346 cm3, poprzez dwucylindrowe widlaste 750 i 1000, aż po giganty Four z rzędowym, czterocylindrowym silnikiem o pojemności skokowej 1265 cm3.
W 1951 roku firmę przejęła londyńska spółka AMC — producent motocykli Matchless i AJS. Upadek firmy, której ostatni właściciel Floyd Clymer, usiłował przenieść produkcję motocykli Indian do Niemiec, nastąpił w 1962 roku. Dzisiejsza spółka Indian Company w Beverly Hills w stanie Kalifornia, nie ma nic wspólnego ze starą motocyklową firmą – prócz nazwy.