Motocykl JAWA 98 ROBOT – rok 1937.
Producent: Zbrojovka Ing. F. Janećek, Praga-Nusle II, Czechosłowacja.
Wraz z poprawą sytuacji gospodarczej w drugiej połowie lat trzydziestych zwiększał się również program produkcyjny wytwórni motocyklowych. Fabryka Jawa, która w 1937 roku zatrudniała już ponad 2200 pracowników, dążąc do skonstruowania środka transportu przeznaczonego dla tzw. masowej motoryzacji, zaczęła produkować popularne samochody oraz motocykle o nazwie Jawa Robot.
Seryjną produkcję nowego modelu poprzedzały dwa lata intensywnych prób. Jego założenia konstrukcyjne wynikały z ówczesnych przepisów, faworyzujących lekkie pojazdy (rowery z przyczepnymi silnikami, mopedy, lekkie motocykle), wyposażone w jednostki napędowe o pojemności do 100 cm3. Jednośladowy pojazd tej kategorii nie musiał być ubezpieczony, nie podlegał rejestracji, nie płacono za niego podatku, mogli na nim jeździć kierowcy — już po ukończeniu czternastego roku życia — bowiem do jazdy tym wehikułem nie było potrzebne prawo jazdy.
Jawa 98 Robot miała w podwójnej tłoczonej ramie dwusuwową jednocylindrową jednostkę napędową o pojemności 98,8 cm3 (ze zwrotnym przepłukiwaniem systemu Schnurle) i mocy 2 kW (3,7 KM) przy 3700 obr/min. Silnik ten był wyposażony w mokre, wielotarczowe sprzęgło i zblokowany ze skrzynią biegów o trzech przełożeniach, sterowaną ręcznie. Chroniona patentem konstrukcja umożliwiała przekazywanie siły napędowej za pomocą przekładni łańcuchowej na tylne koło w dwojaki sposób: z silnika lub za pomocą pedałów, w które zgodnie z czechosłowackimi przepisami musiały być wyposażone pojazdy tej klasy. Jawa Robot miała zawieszenie przednie z widelcem trapezowym, regulowane siodło i kierownicę. Dzięki małej masie — zaledwie 49 kg — była pojazdem sterownym i dobrze trzymała się drogi. Maksymalna prędkość tego pojazdu wynosiła 65 km/h a zużycie paliwa 1,2—2 litra/100 km. Pojazd ten w krótkim czasie stał się bardzo popularnym środkiem transportu. Po drugiej wojnie światowej produkowano go z niewielkimi ulepszeniami do 1947 roku.