Joice jest propozycją koreańskiej firmy KIA, która – rzec można – specjalizuje się w oferowaniu rodzinnych samochodów. Po Carnivalu i Carensie na rynku pojawił się trzeci minivan KIA – Joice, wyróżniający się wśród licznego grona konkurentów możliwością przewożenia większej liczby pasażerów.
Patrząc z zewnątrz na pojazd, zbliżony sylwetką do dużego kombi, trudno sobie wyobrazić, że we wnętrzu może się pomieścić aż 7 osób: dwie na przednich siedzeniach, trzy na środkowych i dwie z tyłu. Podczas jazd testowych szczególną uwagę poświęcaliśmy właśnie temu trzeciemu rzędowi siedzeń. W każdym samochodzie najwygodniej jest zwykle na fotelach przednich, komfort w drugim rzędzie zależy przede wszystkim od wielkości nadwozia, natomiast miejsca w trzecim rzędzie siedzeń to jeszcze rzadkość w klasie minivanów. Często ten rząd pojawia się w dużych autach typu kombi i z reguły przystosowany jest do przewożenia małych dzieci, które siedzą tyłem do kierunku jazdy. Z takim nastawieniem siadaliśmy na tylnych fotelach, ustawionych w Joice zgodnie z kierunkiem jazdy. Spotkało nas miłe zaskoczenie! Szerokość znajdujących się z tyłu dwóch foteli jest normalna, nad głowami jest sporo miejsca (sprawia to wysoko unosząca się tylna część nadwozia), wnęki kół służą za podłokietniki, umieszczono też na nich podstawki na kubki. Dwaj pasażerowie dysponują wygodnymi trój punktowym i pasami bezpieczeństwa. Wada tego miejsca, to duża liczba głów, które pasażerowie siedzący „w trzecim rzędzie” mają przed sobą-sytuacja niemal jak w kinie. Trzeba pogratulować Koreańczykom, że udało im się na długości 2,6 m, które dzieli tablicę przyrządów od tylnej szyby, wygospodarować miejsce dla 7 osób.
KIA Joice, zwana też na niektórych rynkach Carstar, to samochód zdecydowanie wielofunkcyjny. Po złożeniu tylnych i środkowych siedzeń otrzymuje się pokaźną przestrzeń ładunkową, niestety nie płaską, bowiem złożone fotele tylne nie tworzą równej powierzchni, a oparcie fotela środkowego po złożeniu przekształca się w podręczny stoliczek, a nie w podłogę ładowni. Symetrycznie dzielone oparcia siedzeń dają możliwość tworzenia wielu kombinacji dysponowania przestrzenią ładunkową. Gdy samochodem podróżuje sześć lub siedem osób, bagażnik jest mały, natomiast po uniesieniu pokrywy znajdujemy schowek (o wymiarach 930 x 300 x 140 mm), gdzie można pomieścić sporo drobiazgów. Naturalnie nie jest to przestrzeń zastępująca bagażnik, ale raki też się jada.
Miejsce kierowcy jest wygodne, siedzisko fotela ma regulację wysokości, wszystkie urządzenia sterujące i kontrolne znajdują się pod ręką, a lewą „sprzęgłową” nogę można trzymać na podstawce. Praktyczny jest podłokietnik kierowcy, mieszczący jednocześnie podręczny, mały i dobrze zamaskowany schowek. Rzuca się w oczy „dwupoziomowa” tablica przyrządów, z drugim poziomem wypełniającym przestrzeń pod szybą i mieszczącym zegar czasowy. Poduszka bezpieczeństwa kierowcy stanowi wyposażenie seryjne samochodu, poduszka pasażera jest dostępna za dopłatą. Przykładem troski o wygodę pasażerów siedzących w trzech rzędach są np. trzy lampy oświetlenia wnętrza.
Siedem osób w samochodzie to, przyjmując średnie statystyczne, masa 525 kg. Jeżeli do tego doliczymy bagaż, okaże się, że auto musi wykazać się możliwością przewiezienia ponad 600 kg ładunku. Producent, konstruując ten prorodzinny pojazd, ustalił jego ładowność na 720 kg. W rezultacie maksymalna masa całkowita samochodu wynosi 2070 kg i jest pewnym problemem dla układu napędowego Aby zapewnić temu przeszło 2-tonowemu samochodowi godziwe właściwości trakcyjne, trzeba było wyposażyć go w odpowiednią jednostkę napędową. I tak się stało. KIA Joice jest napędzana benzynowym, czterocylindrowym, dwulitrowym, 16-zaworowym silnikiem z dwoma wałkami rozrządu w głowicy i wielopunktowym układem wtrysku paliwa, osiąga moc maksymalną 102 kW. Ta duża jednostka napędowa radzi sobie dobrze z samochodem, nawet przy jego pełnym obciążeniu. Nie można też zbytnio narzekać na nadmierne zużycie paliwa – na szosie Joice zużywa 9,6 dm3/100 km, a w mieście 11,7 dm3/100 km.
Są to wielkości do przyjęcia dla tego 7-osobowego koreańskiego „autobusu”. Jak podaje producent, silnik spełnia normy wydzielania szkodliwych składników spalin na poziomie Euro 3. Poziom hałasu zewnętrznego podczas jazdy to 72,5 dB(A), zaś wewnętrznego na postoju 79 dB(A).
W podwoziu samochodu zastosowano klasyczne rozwiązania: 14-calowe koła są zawieszone niezależnie z przodu na kolumnach typu McPherson, z tyłu na wahaczach wleczonych i sprężynach śrubowych. Zębatkowy mechanizm kierowniczy ma wspomaganie hydrauliczne, układ hamulcowy – podciśnieniowe. System ABS połączony z układem EBD regulujący siłę hamowania kół osi tylnej stanowi seryjne wyposażenie samochodu. Gazowe, niskociśnieniowe amortyzatory oraz stabilizatory w obu osiach pozwalają na szybką, bezpieczną jazdę nawet po gorszych nawierzchniach i to przy pełnym obciążeniu samochodu. Charakterystykę resorowania dobrano tak, aby zapewnić pasażerom wysoki komfort jazdy, mimo to pojazd nie przechyla się nadmiernie w zakrętach, stabilnie utrzymuje tor jazdy, precyzyjnie reaguje na ruchy kierownicy.
Nie bardzo przypadła mi do gustu stylizacja przedniej części nadwozia z licznymi przetłoczeniami błotników i pokrywy silnika. Potężny zderzak przedni, lakierowany w kolorze nadwozia, sprawia, że sylwetka tej części samochodu wydaje się zbyt ciężka. Cztery reflektory przednie mają rozdzielone funkcje świateł mijania i drogowych, wielkością i ułożeniem potęgują wrażenie masywności pojazdu. Wyposażeniem każdego samochodu są światła przeciwmgielne.
DANE TECHNICZNE
Jednostka napędowa
rodzaj benzynowa
liczba cylindrów 4
liczba zaworów 16
pojemność skokowa [cm3] 1997
stopień sprężania 9
średn. cyl. x skok tłoka [mm] 86 x 86
moc maks. [kW/obr./min] 102/5800
maks. mom. obr. [Nm/obr./min] 180/4000
Trakcja
przełożenia biegów I/II/III 3,09/1,83/1,22
IV/V/R 0,89/0,73/3,17
przełożenie przekładni głównej 4,67
V maks. [km/h] 175
t rozpędzania 0+100 km/h [s] 12,5
średn. zawracania [m] 10,6
rozmiar opon 195/70 R14
Pojemność dm3
bagażnika 435/960
zbiornika paliwa 60
Masy kg
własna 1350
ładowność 720
Wymiary mm
rozstaw osi 2720
długość 4570
szerokość 1720
wysokość 1640
rozstaw kół przód/tył 1460/1460
Zużycie paliwa
miejskie 13
pozamiejskie 7