Firma Kia prezentuje bardzo szeroką ofertę samochodów, która obejmuje wiele modeli, stawiając koreański koncern w gronie najatrakcyjniejszych importerów. Dwie odmiany kombi w gamie aut Kia zbudowano na podstawie pojazdów klasy miejskiej i średniej (B i C). Bazują na modelach Pride i Clarus, które wywodzą się z produkowanych dawniej samochodów japońskiej Mazdy. Pierwszy – Pride – Mazda 121 z lat 1988-1991, drugi – Clarus – Mazda 626 produkowana przed 1997 r. Oczywiście firma Kia wprowadziła pewne zmiany, ale od strony technicznej i technologicznej pojazdy te niczym nie różnią się od swoich poprzedników. Mazda słynie w świecie z niezawodności wyrobów. Auta Kia mają zatem znakomity rodowód, czego potwierdzeniem jest trzyletni okres gwarancji mechanicznej.
Pride Kombi stanowi rozwinięcie modelu Pride w wersji hatchback, ale nie ograniczono się do zmian w górnej, tylnej części nadwozia. Auto jest wydłużone aż o 370 mm, co zaowocowało znacznym powiększeniem bagażnika (z 205 do 384 dm3). Stosunkowo niewielki Pride Kombi może się zatem pochwalić przestrzenią bagażową większą niż w wielu małych samochodach najpopularniejszego segmentu. Natomiast wykończenie pozostawia wiele do życzenia. Filcowa wykładzina położona jest wprost na blachę podłogi bagażnika i koło zapasowe, nie ma żadnego sztywnego przykrycia. Brakuje także półki zasłaniającej bagaż. Oferowana jest w opcji jako roleta albo składana półka, ale trzeba za nią dodatkowo zapłacić. Brakuje uchwytu od wewnątrz, umożliwiającego zamykanie pokrywy bez brudzenia rąk. Bocz-* ne ściany bagażnika pokryte są tworzywem sztucznym i nie ma w nich schowków. Szerokość kufra ograniczają dość duże nadkola, a podłoga bagażnika przebiega 190 mm poniżej dolnej krawędzi otworu załadowczego. Małe pochylenie tylnej szyby daje za to sporo dodatkowej przestrzeni nad półką. Oparcie tylnej kanapy dzieli się i składa symetrycznie. Można również składać niedzie-lone siedzisko tylnej kanapy.
Kia Clarus Kombi jest o 50 mm dłuższy od swojego odpowiednika w wersji sedan. Dlatego różnica w pojemności bagażnika na korzyść kombi jest niewielka, tylko 46 dm3. Zwraca jednak uwagę ciekawe zagospodarowanie przestrzeni bagażowej. Na chowanej w podłodze dodatkowej kanapce można z powodzeniem przewozić dwoje dzieci, co w praktyce czyni auto pojazdem siedmioosobowym. Bagażnik ładnie wykończono miękkimi dywanikami i tworzywem sztucznym. Także tutaj nie ma bocznych schowków, za to nie zapomniano o uchwycie od wewnątrz. Znaczne pochylenie tylnej szyby ogranicza możliwość wykorzystania przestrzeni nad półką. Samą półkę wykonano w formie rolety, którą można łatwo zdemontować. Podłogę poprowadzono na wysokości krawędzi załadowczej. Duże nadkola ograniczają szerokość bagażnika. Dzielona w całości asymetrycznie tylna kanapa ma składane oparcie i siedzisko, przy czym nawet bez rozkładania siedziska podłoga po złożeniu oparć jest zupełnie płaska. Daje to możliwość przewożenia przedmiotów o długości ponad dwóch metrów. Przy złożonym | siedzisku maksymalna długość przestrzeni bagażowej wynosi 1660 mm.