Laurin & Klement producent motocykli
Zapalony sportowiec-cyklista Wacław Klement (z zawodu księgarz), w 1895 roku założył wspólnie z Wacławem Laurinem (mechanikiem z Turnowa) warsztat produkujący rowery Slavia. Różnice charakteru Laurina i Klementa zadecydowały o podziale pracy między nimi. Dynamiczny Klement, obdarzony instynktem technicznym i talentem handlowym, lansował w zakładzie nowe pomysły i spełniał rolę siły napędowej. Spokojniejszy Laurin był doskonałym technikiem-konstruktorem i dlatego przejął odpowiedzialność za rozwiązywanie problemów technicznych.
W 1898 roku warsztat położony na peryferiach Mlada Boleslav począł się rozbudowywać. Pierwszy budynek stanął w miejscu, gdzie dzisiaj znajduje się siedziba czechosłowackich zakładów samochodowych AZNP, produkujących samochody osobowe Śkoda. Drugim ważnym wydarzeniem w historii firmy była podróż Klementa do Paryża. Paryż był wtedy dosłownie zalany samochodami Peugeota, Panharda i Levassora, trójkołowcami Dion-Bouton oraz motocyklami Griffona, Peugeota, Fournier-Boucheta i innymi. Spostrzegawczy Klement należycie ocenił zalety pojazdu braci Wernerów i zakupił ich motocykl dla swego zakładu. Według tego wzorca zbudowano w Bolesławiu sześć motocykli, eksperymentując z różnym umieszczeniem silnika. Ostatecznie ustalono, że zamiast dostosowywać silnik do ramy typu rowerowego lepiej jest zbudować ramę pasującą do silnika i jego mechanizmów. Był to, niewątpliwie, nowy kierunek w konstrukcji motocykli.
Okresem szczytowych osiągnięć w historii firmy Laurin & Klement był rok 1905. Wyprodukowano wówczas jeden z pierwszych na świecie motocykli z rzędowym silnikiem czterocylindrowym (typ CCCC), o mocy 3,7 kW (5 KM). W tym samym roku Wacław Vondrich zwyciężył na Laurin-Klemencie typu CCS (silnik 2-cylindrowy, o mocy 4 KM; prędkość do 85 km/h) w wyścigach Coupe Internationale des Motocyclettes we Francji, uważanych za oficjalne mistrzostwa świata.
Największą produkcję – 3000 motocykli – osiągnęły zakłady w 1907 roku. Zainteresowania firmy skierowały się od tego czasu na produkcję samochodów. W 1912 roku zaprzestano wytwarzania motocykli w tej firmie.