NEW HUDSON 500 – rok 1924
Producent: New Hudson Ltd., Birmingham, Anglia
W początkowym okresie rozwoju angielskiego motocyklizmu największym centrum produkcyjnym było Birmingham. Tutaj właśnie powstała w 1909 roku firma New Hudson Cycle Company, fabryka rowerów, przekształcona wkrótce w zakład produkujący motocykle. W latach dwudziestych była to jedna z najbardziej znanych angielskich wytwórni. Główny program produkcyjny stanowiły motocykle z czterosuwowymi, jednocylindrowymi silnikami o pojemności skokowej 350 cm3, 500 cm3 i 600 cm3, z rozrządem dolnozaworowym i górnozaworowym (chociaż w 1920 roku był również produkowany model z dwusuwem 210 cm3).
Klasycznym przedstawicielem tego okresu jest jednocylindrowy model „500″ z silnikiem czterosuwowym, dolnozaworowym, o pojemności skokowej 490 cm3 i mocy 7 kW (9 KM) przy 3000 obr/min. Cylinder silnika miał nieodejmowaną głowicę. Jednostkę napędową wyposażono w doskonały gaźnik marki Amal i iskrownik znanej angielskiej firmy Lucas. Skrzynia biegów o trzech przełożeniach, sterowana ręcznie, była umieszczona bezpośrednio za silnikiem. W silniku zastosowano otwarty obieg smarowania a zbiornik oleju znajdował się pomiędzy ramą a tylnym kołem. Prosta rurowa rama miała zawieszenie przednie z widelcem wahliwym resorowanym za pomocą trzech sprężyn (rozciąganych). Tylne koło, napędzane łańcuchem, nie było resorowane. Obydwa koła miały hamulce szczękowe.’ Motocykl o masie własnej 100 kg rozwijał maksymalną prędkość 90 km/h, zużywając pięć litrów paliwa na 100 kilometrów.
Po zatrudnieniu w 1920 roku znanego konstruktora Berta Le Vacka, firma Hudson wyróżniła się również na polu sportowym. Oprócz sukcesów na torze wyścigowym w Brookland, warto wymienić drugie miejsce Jimmy Guthrie’a w klasie senior Tourist Trophy w 1927 roku.
Trzydzieste lata przyniosły firmie mniej sukcesów. Mimo nowych konstrukcji, w tym częściowo obudowanych modeli, fabryka traciła zbyt i w końcu pochłonął ją koncern BSA. Po drugiej wojnie światowej pod nazwą New Hudson pojawił się jeszcze moped z silnikiem marki Villiers o pojemności 98 cm3. W 1957 roku produkcję motocykli definitywnie zakończono.