OPEL 2 3/4 PS – rok 1905
Producent: Adam Opel, Motorfahrzeuge & Fahrradwerke, Russelsheim nad Menem, Niemcy
W 1862 roku Adam Opel, założyciel firmy o tej samej nazwie w miasteczku Russelsheim, zaczął produkować maszyny do szycia dla krawców i szewców. W krótkim czasie mała manufaktura przekształciła się w fabrykę, w której w 1866 roku podjęto również produkcję rowerów. Oprócz dobrej jakości wyrobów do popularności firmy przyczyniły się również sukcesy pięciu synów właściciela: Karola, Fritza, Heinricha, Ludwika i Wilhelma, odnoszone w wyścigach kolarskich. Po śmierci Adama Opla w 1895 roku, uwagę pięciu młodych ludzi przyciągnęła ówczesna nowość – pojazdy silnikowe — które postanowili produkować w swojej fabryce. Do zbudowania pierwszego samochodu wykorzystali patent Lutzmanna, właściciela fabryki pojazdów konnych. Opel-Patent-Motorwagen System Luz-mann, produkowany w latach 1897-1900 nie przyniósł spodziewanych sukcesów. Dlatego od 1902 roku Opel produkuje udane samochody własnej konstrukcji, dzięki którym znalazł się wśród czołowych firm samochodowych w Niemczech.
Produkcję motocykli firma Opel podjęła w 1901 roku. W pierwszym okresie, w latach 1901 — 1908, były to potężne motocykle o różnej mocy silnika: 1,3 kW(1,75 KM), 2 kW (2,75 KM) lub 2,6 kW(3,5 KM).
Przedstawiony na ilustracji model 2 3/4 PS miał chłodzony powietrzem silnik czterosuwowy o pojemności skokowej 204 cm3. W układzie smarowania – typu otwartego – zastosowano ręczną pompę oleju.
Silnik umieszczony był w prostej ramie rurowej. Napęd na tylne koło przenosił pas klinowy. Motocykl uruchamiano pedałami, które przy ruchu do tyłu włączały hamulec typu torpedo, umieszczony w piaście tylnego koła. Resorowane było tylko siodło.
Po kilkuletniej przerwie w produkcji motocykli, spowodowanej wzmożoną produkcją samochodów na licencji firmy Darracq, w 1913 roku pojawiły się ponownie jednoślady marki Opel. Po pierwszej wojnie światowej w programie produkcyjnym wytwórni były silniki pomocnicze do rowerów oraz małe motocykle z silnikami o pojemności skokowej 148 cm3.