Kształt nadwozia samochodu zaprojektowano odważnie i nowocześnie. Wyciągnięty przód zmniejsza opór powietrza, a prostopadłe ściany przestrzeni ładunkowej ułatwiają wykorzystanie całej pojemności. Opadające nisko szyby drzwi przednich zwiększają pole widzenia kierowcy,
a usytuowane wysoko lampy tylne widoczność pojazdu na drodze. Odróżnić Renault Trafica od Opla Vivaro można jedynie po emblematach na tylnych drzwiach i kształcie wlotu powietrza do chłodnicy, na którym widnieje logo każdej z firm.
Układ siedzeń wersji osobowej (7 + kierowca) jest typowy dla tego rodzaju samochodów. Fotel znajdujący się przy bocznych przesuwanych drzwiach jest składany, dzięki czemu można zajmować miejsca w tylnej części pojazdu. Każde miejsce wyposażone jest w bezwładnościowy trzypunktowy pas bezpieczeństwa i zagłówek.
Tablica przyrządów ma stylistykę i funkcjonalność wysokiej klasy samochodu osobowego.
Nie brak w niej podręcznych półek i zamykanych schowków, uchwytu na kubki i systemu mocowania telefonu komórkowego. Wykonana jest z materiałów dobrej jakości, w jasnych kolorach, jakich do tej pory żaden producent nie stosował w samochodach użytkowych.
Widoczny „garb” nad przednimi drzwiami to zamierzone rozwiązanie konstrukcyjne wszystkich wersji nadwoziowych. Spełnia dwie funkcje. Pierwszą jest likwidacja zawirowań, powstających na krawędzi dachu i przedniej szyby, hamujących przepływ powietrza wokół kabiny. Zapewnienie laminarnego przepływu zdecydowanie zmniejsza hałas we wnętrzu i umożliwia samooczyszczanie się szyby przedniej w czasie opadów. Druga funkcja „garbu” to zwiększenie wysokości otworu drzwi i ułatwienie wsiadania osobom wysokim.
Samochód wyposażono w dwuczęściowe lusterka zewnętrzne. Większe służy do obserwacji drogi za pojazdem i z jego boku, jest podgrzewane i ustawiane elektrycznie z miejsca kierowcy. Mniejsze ustawia się ręcznie, umożliwia obserwację tylnego koła i tylnej bocznej krawędzi pojazdu, co pozwala na bardzo dokładne manewry przy cofaniu. Ten układ lusterek zewnętrznych sprawdził się wcześniej w samochodzie Renault Master.
Nadwozie typu furgon zamknięte jest od tyłu podwójnymi drzwiami, otwierającymi się o kąt 270o. Przestrzeń ładunkową oddziela od kabiny kierowcy przeszklona blaszana przegroda, a płaską na całej powierzchni podłogę ładowni wykonano z drewna, co bardzo ułatwia przesuwanie przewożonych towarów. W ładowni można zmieścić trzy europalety, a jej pojemność dla pojazdu o rozstawie osi 3098 mm i długości podłogi 2410 mm wynosi 5,02 m3; dla rozstawu osi 3498 mm i długości podłogi 2810 mm – 6 m3. W obu wersjach rozstawu osi przestrzeń ładunkowa ma wysokość 1380 mm.