Samochodem terenowym w skrajnych warunkach

Po bezdrożach trzeba jeździć powoli i ostrożnie. Jeśli stan dalszej drogi wzbudza wątpliwości, należy zatrzymać samochód i przejść kawałek pieszo sprawdzając teren. O ile zachodzi taka konieczność, samochód może jechać za prowadzącym go piechurem. Zawsze należy dostosowywać ogumienie do odpowiednich warunków, na przykład oblodzonej czy zaśnieżonej drogi. Na grząskim gruncie zaleca się zmniejszenia ciśnienie w oponach. Trzeba jednak pamiętać o ich dopompowaniu po powrocie na bitą drogę. Przed wyprawą należy dokonać technicznego przeglądu samochodu.

Błotniste drogi

Jadąc należy uważać, by nie wpaść w poślizg i nie uszkodzić pojazdu o kamienie, zawiesić się na nierównościach albo zakopać w grząskim podłożu. Najlepiej trzymać się środka drogi; nie zapominać o zaletach napędu na cztery kola. Wyłączyć go można wtedy, gdy pozwala na to nawierzchnia. Oszczędza się w ten sposób paliwo i opony.

Przejazd przez wodę

Przez wodę przejeżdżaj powoli, ze stałą prędkością. Przed wjechaniem w nią zatkaj zaślepkami otwory, przez które mogłaby się dostawać woda, jak również przykryj brezentem przewody i urządzenia elektryczne w silniku. Wywietrzniki zostaw odsłonięte. Nie zatrzymuj się w czasie pokonywania przeszkody wodnej.

Po piasku

Piasek może tworzyć równą, ubitą nawierzchnię, jak również formować się w grząskie wydmy i doły. W piasku trafiają się często kamienie, które mogą uszkodzić miskę olejową lub bak. Jadąc po równym i twardym piasku, należy zachować czujność i nie rozwijać nadmiernej prędkości.

PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI

Nim wyruszysz każdego dnia w trasę:

■ Sprawdź poziom paliwa, oleju, wody w chłodnicy, płynu hamulcowego oraz elektrolitu.

■ Włącz silnik i poczekaj aż się rozgrzeje.

■ Sprawdź stan opon, upewnij się, czy śruby mocujące kola są przykręcone, sprawdź światła oraz umocowanie wszelkich zewnętrznych urządzeń.

■ Wypróbuj hamulce. Zajrzyj pod pokrywę silnika, sprawdź czy nie ma wycieków oleju lub wody, oraz czy nie jest zatkana rura wydechowa.

WYCIĄGANIE POJAZDU Z BŁOTA

1 Jeśli samochód zakopie się po osie w błocie, piachu lub śniegu, a napęd na cztery koła nie pomaga, można spróbować rozbujać go do przodu i do tyłu włączając na przemian wsteczny i pierwszy bieg. Jedna z osób może pchać samochód z tyłu, w czasie gdy włączony jest pierwszy bieg. Nie należy tego manewru wykonywać przy zbyt dużych obrotach silnika, gdyż koła ugrzęzną jeszcze bardziej.

2 Jeśli sposób opisany wyżej nie poskutkuje, trzeba odkopać częściowo koła i usunąć przed nimi nieco ziemi. Potem delikatnie ruszyć do przodu i tyłu. Również należy to robić nie wprowadzając silnika na zbyt duże obroty, ponieważ koła zaczną buksować.

3 Jeśli to nie pomoże, pod koła należy podłożyć deski, kawałki drewna; także koc lub też gumowe dywaniki z samochodu, które dadzą kołom lepszą przyczepność. Należy ruszać powoli. Może się okazać, że deski trzeba przesuwać wraz z wyjeżdżaniem z błota.
Deski podłożone pod kola z przodu utwardzają podłoże, po którym samochód może wyjechać.

WYCIĄGANIE AUTA ZA POMOCĄ DRZEWA

Linę przywiąż do drzewa lub innego stałego punktu przed samochodem. Przeprowadź ją nad drewnianą belką, aby nie wrzynała się w grząskie podłoże. Ruszaj powoli wyciągając się jednocześnie z błota. Belka nie pozwala wrzynać się linie w grząską ziemię.