STOCK R 119 – rok 1924
Producent: Stock Motorrad AG, Berlin, Niemcy
W 1922 roku berlińska firma wytwarzająca pługi silnikowe — Stock Motorpflug AG, postanowiła poszerzyć swój program produkcyjny także o motocykle. Pierwszym modelem był motocykl amerykańskiej firmy Evans, znanej ze swoich lekkich pojazdów dobrej jakości, produkowany na podstawie licencji. Motocykl ten, wyposażony w silnik o pojemności 119 cm3, po stopniowym udoskonaleniu pojawił się w 1924 roku jako własna konstrukcja z oznaczeniem Stock R 119.
Charakterystyczną cechą modelu R 119 był jednocylindrowy, dwusuwowy silnik o pojemności skokowej 119 cm3 (średnica cylindra 55 mm, skok tłoka 50 cm) i mocy 1,5 kW (2 KM) przy 3000 obr/min. Wał korbowy był ułożyskowany na łożyskach tocznych. Silnik miał instalację zapłonową typu iskrownikowego. Napęd na tylne koło przenosił pas klinowy. W piaście koła była ulokowana dwustopniowa skrzynia biegów marki Fichtel & Sachs. Rozruch silnika odbywał się przez popychanie motocykla lub kręcenie pedałami, co przy jego masie 60 kg nie było zbyt uciążliwe. Mała masa umożliwiała jednocześnie osiąganie stosunkowo dużej prędkości jazdy — 60 km/h. Pojazd miał ramę rurową i „miękkie” zawieszenie przednie — widelec z krótkim wahaczem wleczonym, resorowany za pomocą ćwierćeliptycznego resoru piórowego. Do hamowania służył hamulec klockowy, działający na koło pasowe tylnego koła lub tzw. kontrahamulec biegu jałowego. Główną zaletą „Knuppela”, jak nazywano potocznie motocykl Stock R 119, była prosta konstrukcja, łatwa konserwacja i niska cena.
W 1927 roku Hanni Kohler startując na motocyklu Stock 119 pobił motocyklowy rekord świata w jeździe 24-godzinnej w kategorii A — do 125 cm3. Liczne sukcesy osiągnęły w wyścigach także motocykle w specjalnym wykonaniu, z silnikiem chłodzonym wodą.
Model R 119 produkowano do końca lat dwudziestych. W 1928 roku firma wyprodukowała nowe modele konstrukcji inż. Heussa, z silnikami dwusuwowymi o pojemności skokowej 198 cm3, 246 cm3 i 298 cm3. Jednostki napędowe tych pojazdów były zblokowane ze skrzynią biegów, napęd na tylne koło przenosił wał z przegubami a ramę miały podwójną, rurową.
W 1933 roku produkcja motocykla Stock, przeniesiona uprzednio do Heidelbergu, została zakończona.