Uszkodzenia lakieru – Naprawa drobnych odprysków i dużych rys lakieru
Podczas jazdy podrywane są drobne kamienie, które bombardują nadwozie samochodu i uszkadzają lakier. Przy dużych prędkościach nawet małe drobiny piasku stają się pociskami i jak meteoryty uderzają w lakier. Zimą szczególnie narażone na uderzenia kamyczków są przednie partie karoserii samochodu i pokrywa przedziału silnika. Uszkodzenia lakieru nie są jednak żadnym dramatem. Nie należy także panikować z powodu zadrapań i drobnych szkód powstałych podczas parkowania. Uszkodzone miejsca prawie zawsze można naprawić za pomocą środków do czyszczenia i renowacji lakieru.
Wielu producentów oferuje specjalne zestawy do naprawy drobnych odprysków lakieru (wielkości główki szpilki) powstałych w wyniku uderzeń kamieni. Naprawa lakieru za ich pomocą jest równie prosta jak pomalowanie paznokci. Alternatywnym rozwiązaniem jest lakier nanoszony kilkakrotnie małym pędzelkiem w miejsce wgłębienia. Oferowane są też kredki woskowe w kolorze lakieru, zabliźniające uszkodzone miejsce. Jednak po kilku myciach auta taki wosk się wypłukuje. Oznaczenie lakieru i kod koloru znajdziesz w książce gwarancyjnej i na tabliczce znamionowej umieszczonej we wnęce na koło zapasowe.
Nie lekceważ uszkodzeń lakieru. Korozja może się dostać pod powierzchnię lakieru obok uszkodzonego miejsca. Przy niekorzystnych warunkach (wilgoć i wysoka temperatura) może tak się stać już po kilku dniach. Ważne jest zatem jak najszybsze naprawienie uszkodzonych miejsc, jeżeli korozja rozprzestrzeniała się miesiącami i latami, jej skutki są widoczne w postaci kraterów i dziur w blasze nadwozia. Wtedy pomoże jedynie kosztowna naprawa nadwozia. Nie będziemy się tym zajmować w tym poradniku, podobnie jak naprawami powypadkowymi.
Do usuwania niewielkich uszkodzeń lakieru będą potrzebne:
■ taśma klejąca (specjalna lakiernicza),
■ gazety albo folia do oklejenia nadwozia,
■ owinięty papierem ściernym klocek drewniany lub korkowy do szlifowania płaskich powierzchni,
■ papier ścierny o różnej ziarnistości do szlifowania na sucho i na mokro,
■ szpachla i masa szpachlowa, utwardzacz. Szpachla natryskowa do wyrównania małych nierówności blachy,
■ podkład pod warstwę lakieru,
■ lakier kryjący w kolorze nadwozia,
■ emulsja i środek do czyszczenia lakieru, środek konserwujący.
Naprawa drobnych odprysków lakieru powstałych wskutek uderzeń kamieni:
1 Odstający wokół odprysku lakier usuń cienką igłą.
2 Jeżeli w miejscu odprysku powstato ognisko korozji, usuń je ostrożnie końcem noża, nanieś na to miejsce trochę odrdzewiacza i odczekaj godzinę.
3 Oczyść odprysk benzyną ekstrakcyjną albo rozpuszczalnikiem i dokładnie osusz.
4 Wtryśnij trochę podkładu do pokrywki pojemnika i nanieś go pędzelkiem albo opuszkiem palca na uszkodzone miejsce. Odczekaj, aż podkład wyschnie.
5 Opuszkiem palca lub szpachelką ze sztucznego tworzywa wciśnij odrobinę masy szpachlowej w krater odprysku, aby wyrównać powierzchnię. Poczekaj aż wyschnie. Trzymaj w pogotowiu ścierkę i rozpuszczalnik, żeby natychmiast usunąć ewentualne plamy szpachli na lakierze.
6 Jeżeli naniosłeś zbyt dużo szpachli, zeszlifuj ją drobnoziarnistym papierem ściernym, dociskając go końcem ołówka i ostrożnie obracając ołówkiem.
7 Wtryśnij trochę lakieru do pokrywki pojemnika i odczekaj minutę aż zwietrzeje. Lakier nanoś bardzo cienką warstwą opuszkiem palca albo za pomocą pędzelka.
8 Po całkowitym wyschnięciu lakieru (latem potrzeba na to dwóch dni, zimą pięciu) wypoleruj go emulsją, a krawędzie naprawionego miejsca (w razie potrzeby) przetrzyj środkiem do czyszczenia lakieru.
Polerowanie niedużych rys
1 Uszkodzone miejsce oczyść benzyną albo rozpuszczalnikiem.
2 Za pomocą waty polerskiej, emulsji albo środka czyszczącego usuń ślady lakieru obcego samochodu (jeżeli takie są). Lepiej zrób to kilka razy aniżeli raz, ale zbyt mocno. Postaraj się ograniczyć do minimum obrabianą powierzchnię.
2 Jeżeli krawędzie rys są jeszcze chropowate, wówczas ostrożnie przeszlifuj je na mokro małym paskiem papieru ściernego o ziarnistości ok. 600. Papier powinien być ciągle mokry. Postaraj się nie zetrzeć warstwy lakieru kryjącego.
3 W zarysowane miejsce wetrzyj delikatnie emulsję. W ten sposób wprowadzisz do rysy sąsiadujące z nią cząsteczki lakieru.
4 Nanieś na naprawiane miejsce środek konserwujący.
5 Osoby przywiązujące wagę do błyszczącego lakieru powinny po skończonej naprawie wypolerować całe nadwozie.
Naprawa dużych rys na lakierze
1 W celu naprawy głębokich rys na zderzaku, błotniku albo drzwiach, zdemontuj uszkodzoną część nadwozia. Będzie Ci znacznie łatwiej przeprowadzić niezbędne prace.
2 Wygładź dokładnie uszkodzone miejsca papierem ściernym o ziarnistości 80 lub 100. Jeżeli wdała się już korozja, zeszlifuj te miejsca aż do „żywej” blachy, posmaruj odrdzewiaczem i zaczekaj godzinę, aby zadziałał.
3 Oczyść i odtłuść naprawiane miejsce benzyną ekstrakcyjną albo rozpuszczalnikiem i pozostaw do wyschnięcia.
4 Wymieszaj szpachlę z utwardzaczem. Tak przyrządzona masa połączy uszkodzenie z przylegającym do niego lakierem. Pamiętaj, że masa szpachlowa bardzo szybko wiąże i twardnieje. Przygotowuj ją zatem w niedużych ilościach. Niewielkie uszkodzenia możesz pokryć płynną szpachlą w sprayu.
5 Masę szpachlową nanoś równomiernie i zdecydowanie wieloma cienkimi warstwami. Po około godzinie masa zastygnie.
6 Nierówności ostrożnie wyrównaj na sucho papierem ściernym o ziarnistości 240. Do ostatecznego szlifowania pod lekkim naciskiem używaj wodnego papieru ściernego (ziarnistość 400).
7 Wyczuwalne jeszcze rysy wyrównaj szpachlą w sprayu i wyszlifuj wodnym papierem ściernym 600.
8 Przed lakierowaniem starannie zbierz pył powstały podczas szlifowania.
Lakierowanie niemal profesjonalne
9 Naprawiane miejsce dokładnie oklej folią albo gazetami za pomocą dobrej, rozciągliwej, wodoodpornej taśmy malarskiej. Przez złej jakości taśmę będzie przemiękał lakier.
Uwaga. W czasie lakierowania powstają szkodliwe opary. Pomieszczenie musi być dobrze przewietrzane.
10 Teraz nanieś podkład (wypełniacz), będący porowatą bazą dla lakieru kryjącego. Pracuj czysto i uważnie; nierówności i zacieki nie znikną pod kolejną warstwą podkładu, lecz będą coraz widoczniejsze. Po wyschnięciu podkładu przeszlifuj go wodnym papierem ściernym (ziarnistość 600) i dokładnie zetrzyj powstały pył.
11 Nanieś równomiernie, zdecydowanymi ruchami kilka warstw lakieru kryjącego w sprayu. Zachowaj 20…30 centymetrowy odstęp od malowanej powierzchni do rozpylacza. Przed lakierowaniem ogrzej pojemnik z lakierem w gorącej wodzie. Strumień lakieru wydostaje się wówczas pod większym ciśnieniem, jest lepiej rozpylony, przez co uzyskuje się większą gładkość lakierowanej powierzchni.
12 Oderwij krawędzie taśmy malarskiej, zagnij i polakieruj odsłoniętą powierzchnię. Uzyskasz w ten sposób łagodne przejście do oryginalnego lakieru.
13 Po całkowitym wyschnięciu lakieru (latem po dwóch, zimą po pięciu dniach) wypoleruj naprawione miejsce emulsją, a strefę przejściową – środkiem czyszczącym do lakieru. Jeżeli przywiązujesz dużą wagę do połysku lakieru, możesz teraz wypolerować całe nadwozie.
Jeżeli używasz lakieru w sprayu, wytnij w dużym kawałku papieru otwór wielkości naprawianego miejsca, wtedy strumień lakieru będzie skierowany tylko na to miejsce.
Jeżeli na rysach i zadrapaniach pozostała jeszcze odrobina lakieru kryjącego, można ją zatrzeć emulsją do polerowania albo środkiem do czyszczenia lakieru. Staraj się stosować jedynie produkty dobrej jakości.
Owiń papier ścierny wokół drewnianego klocka i szlifuj uszkodzone miejsce równomiernymi ruchami w jednym kierunku. Klocek co chwila zanurzaj w wodzie, aby wypłukać z papieru powstający podczas szlifowania pył.
Jeżeli nie masz żadnej praktyki w szpachlowaniu, spróbuj zrobić to najpierw na kawałku starej blachy. Nabierzesz w ten sposób wprawy i pewności ruchów.
Trzymaj pojemnik pewną ręką i przesuwaj go wzdłuż lakierowanego przedmiotu. Nie przerywaj strumienia i nie rób kolistych ruchów. Unikniesz w ten sposób zacieków lakieru.
Utylizacja farb i lakierów
Resztki farb, rozpuszczalników i pojemniki po środkach czyszczących powinny być utylizowane. Dotyczy to również brudnych szmat, pędzli i puszek po sprayu. Puste puszki po środkach pielęgnacyjnych należy wyrzucać do specjalnie przeznaczonych do tego pojemników.