Motocykl VINCENT-HRD RAPID – rok 1939
Producent: The Vincent-HRD Co., Stovenage, Anglia.
Znany angielski zawodnik motocyklowy Howard R. Davies, mający na swoim koncie zwycięstwo w Tourist Trophy w 1921 roku (jadąc na motocyklu AJS o pojemności 350 cm3 zwyciężył w klasie 500 – senior), postanowił w 1924 roku rozpocząć produkcję własnych motocykli. W tym przedsięwzięciu pomagał mu renomowany technik Massey, który miał już za sobą doświadczenie w produkcji motocykli Massey-Arran. Pierwsze motocykle o nazwie HRD były kompletowane w piwnicznym warsztacie w Wolverhampton. Korzystano z części i podzespołów innych producentów, na przykład: silnika JAP 500 cm3, trójstopniowej skrzyni biegów marki Burman itd., ale także nie stroniono od własnych rozwiązań. Oryginalnie skonstruowano m. in. zbiornik paliwa. Stosowane uprzednio zbiorniki paliwa umieszczano między górnymi rurami ramy. Zaprojektowany u Daviesa, tzw. siodłowy zbiornik, „siedział” na górnej rurze i otaczał ją z dwu stron, schodząc symetrycznie nieco w dół. Nadawało to motocyklowi nowocześniejszą sylwetkę, a także umożliwiało budowanie zbiorników o większej pojemności.
W 1929 roku firmę HRD przejął Phil Vincent, który swoje nowe modele z silnikami Villiers, Blackburne, Python i JAP wyposażył w „miękkie” zawieszenie tylnego koła (według własnego patentu). Od 1934 roku firma produkowała także własne silniki, o pojemności 499 cm3, do swoich motocykli. W 1937 roku skonstruowano silniki litrowe stosowane w słynnych modelach tj. Rapid, Knight, Black Shadow, Black Prince, Black Lightning i inne.
Motocykl Rapid miał widlasty silnik dwucylindrowy z rozrządem górnozaworowym (OHV) o pojemności 996 cm3 i mocy 33 kW (45 KM) przy 5300 obr/min. Czterostopniowa skrzynia biegów była nośną częścią nowoczesnej ramy centralnej. W pojeździe zastosowano sprzęgło cierne, tarczowe, w którym siła docisku tarczy była wynikiem działania sprężyn i siły odśrodkowej, pochodzącej od wirujących ciężarków, przytwierdzonych na obwodzie pierścienia dociskowego (tzw. system półodśrodkowy). W czasie modernizacji, przeprowadzonej w 1946 roku, motocykl Rapid został wyposażony w duraluminiowy teleskopowy widelec przedni z hydraulicznymi amortyzatorami. Jak wskazuje nazwa Rapid, był to pojazd bardzo szybki — prędkość maksymalna wynosiła 176 km/h.
W 1950 roku zaprzestano seryjnej produkcji motocykli Vincent HRD, drogich, ale najszybszych spośród seryjnie produkowanych pojazdów jednośladowych (do czasu ukazania się pojazdów japońskich). Marka Vincent utrzymała się na rynku do 1956 roku, bowiem do tego czasu produkowała motocykle na indywidualne zamówienia.