Silniki benzynowe (ZI) – VW Golf 4 i Bora
Silniki o pięciu zaworach na cylinder
Tylko jeden silnik Golfa: 1,8 GTI Turbo, jest wyposażony w głowicę zawierającą pięć zaworów na każdy cylinder. Dwa inne silniki benzynowe: o pojemności 1,4 l oraz 1,6 l mają po cztery zawory na cylinder, natomiast wszystkie pozostałe silniki – tradycyjnie po dwa zawory na jeden cylinder.
Jakie teoretyczne zalety ma silnik o pięciu zaworach na cylinder, w którym dwa zawory wylotowe i trzy dolotowe mają poprawić wymianę gazów? Odpowiedź wydaje się prosta: przez trzy zawory może się dostać w krótkim czasie do cylindra więcej mieszanki, niż przez dwa i znacznie więcej niż przez jeden zawór. Stopień napełnienia cylindra podczas jednego suwu dolotu powinien być zatem znacznie wyższy.
Jak dotychczas, silniki o pięciu zaworach na cylinder nie przebiły się jednak na rynku. Wskaźniki zużycia paliwa i mocy wcale nie są lepsze niż w porównywalnych silnikach o mniejszej liczbie zaworów.
Silniki 1,4 dm3 16V typu AHW, AKQ, APE i AXP
Silnik 1,4 l o czterech zaworach na cylinder osiąga moc 55 kW (75 KM) przy 5000 obr/min. Wyposażony jest w dwa górne wałki rozrządu, z których jeden jest napędzany paskiem zębatym od wału korbowego. Napęd drugiego wałka rozwiązano w nim inaczej aniżeli we wszystkich pozostałych silnikach VW z dwoma wałkami rozrządu. Nie jest to łańcuch, lecz drugi pasek zębaty. Jeden z wałków za pośrednictwem dźwigni steruje pracą zaworów dolotowych, a drugi (umieszczony z tyłu) zaworów wylotowych.
Głowica ze stopów metali lekkich i wał korbowy o pięciu łożyskach głównych przypominają pozostałe silniki VW. Natomiast pompę oleju umieszczono inaczej: z tyłu za kołem napędzającym rozrząd. W silniku tym jest nowy układ wtryskowy 4 AV firmy Magneti-Marelli, zintegrowany z układem zapłonowym w ramach wspólnego systemu sterowania silnika.
Silniki 1,4 l są także wyposażane w układ wtryskowo-zapłonowy Motronic ME 7.5 (zamiast 4 AV) firmy Bosch. Ta odmiana jest oznaczona literami APE. Od maja 2000 roku silnik APE jest budowany jako AXP. Spełnia on europejską normę czystości spalin EU 4.
Oznaczenie poszczególnych odmian silnika i jego numer fabryczny są widoczne na naklejce, umieszczonej na osłonie paska zębatego. Informacja ta jest powtórzona na skrzyni korbowej przy skrzynce przekładniowej i na tabliczce informacyjnej w bagażniku. Oznaczenie literowe silnika jest również wybite na tabliczce znamionowej samochodu.
Silniki 1,6 dm3 typu AEH, AKL, APF, ATN i AUS
Także wśród tych silników nie ma żadnego z poprzednich generacji Golfa. Silniki typu AEH i AKL są wykonane z aluminium i żeliwa szarego, mają osiem zaworów i osiągają moc 74 kW (100 KM) przy prędkości obrotowej 5600 obr/min. Ułożyskowany w głowicy wałek rozrządu jest napędzany paskiem zębatym od wału korbowego. Wałek rozrządu za pośrednictwem popychaczy hydraulicznych steruje umieszczonymi pod kątem zaworami dolotowymi i wylotowymi.
W tym silniku nie ma wałka pośredniego. Pompa oleju jest napędzana łańcuchem od wału korbowego. Nie ma w nim także konwencjonalnego rozdzielacza zapłonu. Zastąpiono go układem zapłonowym o podwójnej iskrze i dwóch cewkach zapłonowych, które regulują zapłon. Układ ten jest zintegrowany z układem wtrysku benzyny, w ramach systemu sterowania silnika Simos 2 firmy Siemens. Silnik AKL spełnia normę czystości spalin D3. Od maja 1999 r. silnik 1,6 l typu APF ma moc 100 KM i jest wyposażony w układ sterowania Simos 3.3, umożliwiający spełnienie surowszej normy czystości spalin D4.
Oznaczenie silnika (literowe i numer fabryczny) wybito z przodu na kadłubie obok miejsca połączenia silnika ze skrzynką przekładniową. Jest ono również umieszczone na naklejce na osłonie paska zębatego. Część literową oznaczenia zawiera tabliczka znamionowa samochodu.
Od stycznia 2000 r. Golfy są wyposażone w nową, szesnastozaworową wersję tego silnika z systemem wtryskowo-zapłonowym 4LV firmy Magneti-Marelli. Silnik oznaczono literami ATN. Jego moc wynosi 77 kW (105 KM). Golf i Bora z silnikiem ATN są oferowane wyłącznie z pięciobiegową mechaniczną skrzynką przekładniową. Z maksymalnym momentem obrotowym 148 Nm (przy 4500 obr/min) ta nowa jednostka napędowa czyni samochód bardziej dynamicznym. Obniżono o 11% zużycie paliwa (średnio 6,8 l/100 km) i emisję szkodliwych substancji w spalinach (zgodność z normą D4). Golf z nowym silnikiem osiąga prędkość 100 km/h w 10,5 sekundy. Jego prędkość maksymalna wyrosi 192 km/h. Sprzedawana od maja 2000 r. zmodernizowana wersja tego silnika, typu AUS, spełnia już europejską normę czystości spalin EU 4.