WALTER – rok 1902
Producent: Josef Walter, Vyroba motocyklu, Praga, Austro-Węgry
Ślusarz maszynowy Józef Walter miał 24 lata, kiedy (około 1898 roku) w Pradze, na Smichowie wynajął mały warsztat, w którym początkowo naprawiał wagi i rowery, a następnie montował rowery z części sprowadzanych z angielskich zakładów zbrojeniowych BSA. Dzięki temu zyskał niezbędne doświadczenie, umożliwiające uruchomienie produkcji motocykli.
Pierwszy silnikowy dwukołowiec opuścił firmę Waltera w 1902 roku. Jednostką napędową tego wehikułu był chłodzony powietrzem jednocylindrowy silnik o mocy 2,2 kW (3 KM), zamocowany do ramy rowerowej. Napęd na tylne koło był przekazywany za pośrednictwem pasa. Hamulce, przedni i tylny były takie same, jakie montowano do rowerów. Upłynęło trochę czasu zanim motocykl stał się niezawodny i poszukiwany przez nabywców. Pierwszą nagrodę zdobył w 1903 roku na Wystawie Gospodarczej w Pradze. Był to srebrny medal przyznany przez organizację spółdzielczą „Jednota” za impuls do rozwoju przemysłu w Czechach i na Morawach.
W 1905 roku Walter wzbogacił asortyment produkcyjny swojej firmy o drugi model, tzw. typ B, z dwucylindrowym silnikiem o mocy 3 kW (4 KM). W dwa lata później firma udoskonaliła swoje modele stosując (po raz pierwszy) napęd tylnego koła za pośrednictwem łańcucha, w miejsce zawodnego pasa.
Warsztat rozrastał się stopniowo. W 1909 roku Walter wyprodukował swój pierwszy samochód. Zwiększające się zainteresowanie automobilem spowodowało, że wytwórnia w 1914 roku zrezygnowała z produkcji motocykli.
Po pierwszej wojnie światowej firma przekształciła się w Akcyjną Fabrykę Samochodów, Józef Walter i Spółka. Założyciel firmy nie dawał już sobie rady w kierowaniu zakładem i założył w praskiej dzielnicy Koszirze oddział produkujący koła zębate. W 1925 roku podjęto tam ponownie produkcję motocykli, ale nie osiągnęła ona już jednak poprzedniego znaczenia i rozmiarów. Dopiero w 1939 roku, dzięki synowi Waltera, Jarosławowi, marka Walter pojawiła się ponownie w motocyklowym kręgu. Były to już tylko silniki wyczynowe o pojemności skokowej 248 cm3, początkowo z rozrządem górno-zaworowym OHV a następnie OHC, które zawodnicy montowali w przygotowane przez siebie podwozia. Pierwsze kompletne motocykle zbudował Jarosław Walter dopiero jako konstruktor firmy ĆZ.