WERNER – rok 1897
Producent: Michel & Eugene Werner, Paryż, Francja
Wśród wielu pionierów motoryzacji znaleźli się także dwaj dziennikarze rosyjskiego pochodzenia – bracia Michał i Eugeniusz Wernerowie. Atmosfera carskiej Rosji nie odpowiadała im widocznie, skoro za teren swej dziennikarskiej działalności obrali Paryż. Swoich zainteresowań nie ograniczali tylko do problematyki publicystycznej. Dzięki nadzwyczajnym uzdolnieniom technicznym, zamiłowaniu do wynalazków i umiejętnościom handlowym podreperowywali swoje skromne dziennikarskie finanse. Naprawiali aparaty fotograficzne, maszyny do pisania, lornetki, gramofony, zainteresował ich też najnowszy wynalazek tych czasów – aparat do wyświetlania obrazków, tzw. stereoskop. Jako zapaleni sportowcy-cykliści wpadli na pomysł wykorzystania elektrycznego silniczka ze stereoskopu do napędu roweru. Eksperyment się udał i stał się podstawą do skonstruowania w 1896 roku udoskonalonego pojazdu na dwu kółkach, napędzanego silnikiem spalinowym. W rok później pierwszy „la motocyclette” (bo tak nazwali go rosyjscy eks-dziennikarze) pojawił się na francuskim rynku.
Pojazd miał silnik czterosuwowy, jednocylindrowy, o pojemności skokowej 217 cm3 i mocy ok. 0,8 kW (ok. 1 KM), umieszczony nad przednim kołem, napędzanym za pomocą skórzanego pasa. Umieszczenie silnika z przodu, przed kierownicą, zapewniało dostateczne chłodzenie, lecz tylko przy większej prędkości, która według informacji producentów dochodziła do 35 km/h.
Chociaż pierwszy motocykl braci Wernerów trudno było uznać za doskonały (zwłaszcza jeśli chodzi o jego stateczność), zdobył sobie on jednak popularność nie tylko we Francji, ale również w Anglii, gdzie był produkowany na podstawie licencji.