Zündapp producent motocykli
Firma Zündapp, założona w 1917 roku w Norymberdze, początkowo znana jako Zünder-und Apparate-Bau GmbH, zainteresowała się produkcją motocykli (podobnie jak inne znane firmy BMW i DKW) dopiero po pierwszej wojnie światowej, a ściślej w 1921 roku.
Pierwszy motocykl, wyposażony w silnik 211 cm3 przypominał angielskie pojazdy (konkretnie marki Levis). Po dwusuwowych niewielkich modelach klasy 249 cm3 (z 1925 r.) i 298 cm3 (z 1929 r.) pojawił się duży motocykl z jednocylindrową jednostką napędową Python, firmy Rudge z Anglii (był to czterozaworowy silnik z rozrządem górnozaworowym OHC) o pojemności skokowej 497 cm3. W 1932 roku Zündapp produkował również motocykle wyposażone w dwusuwy 170 cm3, 198 cm3 i 348 cm3.
Nową generację modeli Zündappa przedstawiono na Berlińskiej Wystawie Samochodowej w 1933 roku. Były to konstrukcje znanych twórców motocykli — Richarda i Xawera Kuchenów. Miały one tłoczoną blaszaną ramę, silnik zblokowany z czterostopniową skrzynią biegów i napęd na tylne koło za pomocą wału z przegubami. W serii produkcyjnej znalazły się: motocykl z jednocylindrowym dwusuwem o pojemności skokowej 198 cm3, pojazdy z dwucylindrowymi silnikami o rozrządzie dolno- i górnozaworowym (OHV) o pojemności skokowej 398 cm3, 498 cm3 i 596 cm3 oraz maszyna z czterocylindrowym poprzecznie umieszczonym silnikiem o pojemności 797 cm3.
Do powiększenia podaży modeli motocykli wyposażonych w silniki dwusuwowe przyczynił się w drugiej połowie lat trzydziestych konstruktor Albert Roder, którego zaangażował szef firmy, Fritz Neumayer.
Roder opracował dla Zundappa nowy trzykanałowy silnik dwusuwowy (200 cm3 lub 350 cm3) o lepszym napełnianiu cylindra, a więc większej sprawności i mocy.
Tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej program produkcyjny firmy Zundapp został zredukowany z ośmiu do pięciu modeli. Powojenna produkcja to zasadniczo dwa typy motocykli: z dwusuwowym silnikiem o pojemności skokowej 198 cm3 i silnikiem czterosuwowym przeciwsobnym — 598 cm3.
Powojenny kryzys w przemyśle motocyklowym spowodował, że wytwórnia skoncentrowała się na produkcji małolitrażowych motocykli, a także minisamochodów. W 1958 roku firma Bosch przejęła fabrykę w Norymberdze a Zundapp przeniósł swoją produkcję do zakładów w Monachium, które stało się jednocześnie jego nową siedzibą.